Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zajímavosti z Marečku, podejte mi pero: Filipovský si roli vydupal u lékaře, Janžurová účast ve filmu tajila před manželem

Jiří Sovák a Jiří Schmitzer v Marečku, podejte mi pero. Také tam hráli otce se synem.
Zdroj: csfd.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Zajímavosti

Josef Abrhám (†82), Josef Kemr (†72), Jiří Sovák (†79), Iva Janžurová (82) nebo Ladislav Smoljak (†78). S těmito jmény máme mimo jiné spojený oblíbený československý film Marečku, podejte mi pero! Geniální komedie režiséra Oldřicha Lipského (†62) neomrzí ani po více než čtyřiceti letech od svého vzniku. Se snímkem se pojí i několik zajímavostí. Věděli jste například, že podle portálu Blesk byl Sovák se synem Jiřím Schmitzerem na nože?

  • Herec Jiří Schmitzer neměl ke svému otci Jiřímu Sovákovi nikdy blízko. Veselohra Marečku, podejte mi pero! byla pro oba první větší příležitost, jak si k sobě najít cestu, a opravdu se málem usmířili. Jiří Schmitzer si ale po jednom divadelním představení v roce 1976 dal s kolegy skleničku, pak usedl za volant a nešťastnou náhodou srazil chodce, který svým zraněním podlehl. Byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody, za dobré chování ho pak propustili už po roce a půl. Zásadový a přísný Sovák nechtěl synovi odpustit, že řídil pod vlivem alkoholu. Ačkoli mu posléze pomohl najít právníka, propast mezi otcem a synem se ještě prohloubila, jak před lety informoval Blesk.
  • Jiří Sovák, který ztvárnil Kroupu, měl nejraději scénu, ve které si tluče do hlavy Nerudovu básničku „Jak lvové bijem o mříže“.
  • Vzhled a hlavně mluva Ivy Janžurové (paní Týfová) byla ovlivněna rodinným zázemím. Její partner Stanislav Remunda měl tehdy pocit, že stále hraje v bláznivých komediích, a nechtěl, aby podobné role brala. Janžurové se však role líbila a „tajně“ ji natočila. Později se smíchem vzpomínala, že při návštěvě kina ji partner v paruce a s pisklavým hlasem nepoznal a teprve při závěrečných titulcích zjistil, že ve filmu hraje, jak se píše na ČSFD.
  • František Filipovský (Lapáček) chtěl ve filmu hrát studenta, ale tvůrci mu oponovali, že je na tuto roli starý. Filipovský proto zašel na prohlídku k lékaři, který tvůrcům zaslal dopis o hercově vynikajícím zdravotním stavu.
  • Ve třídě místo portrétu prezidenta visí Jan Amos Komenský, a to proto, že stranické vedení usoudilo, že by utrpěla důstojnost nejvyššího soudruha, kdyby se v jeho přítomnosti diváci smáli.
  • Dne 8. září 2002 byla neexistující postavě Hliníka v Humpolci slavnostně odhalena pamětní deska, na které stojí nápis: „Svému nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi vděční spoluobčané.“
  • Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká si zahráli pár nejen ve snímku Marečku, podejte mi pero!, ale také o více než čtyřicet let později ztvárnili manžele v seriálu Most! (2019).
  • Autoři filmu Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zužitkovali příhody, které zažili právě jako pedagogové. Žák Mareček vyrušoval a zlobil, proto ho jednou Svěrák potrestal výchovným pohlavkem. Na večerní škole v Brandýse nad Labem zase byli dva studenti, kteří seděli v první lavici a podávali mu tabulky a pero.
  • V československých kinech byl film v roce 1976 nejnavštěvovanějším domácím filmem a třetím nejnavštěvovanějším snímkem celkově v tomto roce. Více diváků přilákaly jen Spielbergovy Čelisti a komedie Jestli se rozzlobíme, budeme zlí s Budem Spencerem a Terencem Hillem. Zároveň jde o pětašedesátý nejnavštěvovanější československý film vůbec v rozmezí let 1918 až 1989.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy