Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zajímavosti o komedii Postřižiny: Božská Magda Vášáryová skrývala tajemství

Magda Vášáryová a Jaromír Hanzlík v komedii Postřižiny.
Zdroj: Filmové Studio Barrandov
+ Dalších 10 fotografií
Zajímavosti

Z hrabalovské komedie Postřižiny utkvěla divákům v paměti zvláště doba zkracování a okouzlující Magda Vášáryová. Ženskost z ní v této roli jenom sršela, což je jedním z důvodů, proč kultovní film režiséra Jiřího Menzela přitahuje diváky k obrazovkám i po více než čtyřiceti letech od premiéry. Legendární snímek si můžete připomenout v neděli od 20:10 na ČT1.

Komedii Postřižiny natočil v roce 1980 režisér Jiří Menzel (†82) podle knihy Bohumila Hrabala. Vypráví o pivovaru a rodině jeho správce, kterého si zahrál Jiří Schmitzer (71), za první republiky. Málomluvný správce a sládek nymburského pivovaru má krásnou a poněkud živější manželku Maryšku. Kromě ní mu dělá starosti kvalita a odbyt piva a také jeho hlučný bratr Pepin.

To, že byla doba zkracování, si díky Vášáryové pamatujeme z filmu všichni. Co jste ale ve snímku dost možná nepostřehli?

Scéna s komínem

Ikonická scéna s komínem patří k nezapomenutelným momentům naší kinematografie. Pepin a Maryška šplhají na vysoký pivovarnický komín, aby si užili svobody a větru ve vlasech. Jenomže ve skutečnosti měřila maketa komínu zhruba 2 metry a byla postavena na střeše místního JZD v Dalešicích. Ve filmu je to vidět tehdy, když se herec Petr Čepek v roli hasiče spouští dolů a rozhýbe špičku komína. Zbytek nebezpečných scén natočili kaskadéři.

Zabijačka

Scénou z velkolepé zabijačky snímek Postřižiny začíná. Tato scéna patřila k nejdražším položkám filmu, který se natočil celkově za 4 miliony korun. Problémy při natáčení zabijačky dělala hlavně slovenská herečka Magda Vášáryová. Bála se krve, a tak se scéna s mácháním krve, aby se nesrazila, podařila natočit až na čtvrté zabité prase.

Pití piva na ex

Když Maryška vyrazila do městečka za kadeřníkem, všichni muži ji nedočkavě vyhlíželi. Po jízdě na kole se šla občerstvit a uhasit žízeň. Vypila pivo na ex. Jenomže ve skutečnosti bylo vše jinak. Aby se během natáčení scény neopila, použili filmaři samozřejmě trik. Vášáryová pila z poháru s dvojitým dnem. Jeho obsah měl asi dvě deci.

Ve hře byla i Libuše Šafránková

Vašáryovou nechtěli Menzelovi nejdříve ve studiu schválit. Měla mít plno hereckých povinností v Bratislavě a natáčení by nestíhala. Nakonec jí režisér poslal scénář a ona okamžitě souhlasila. Uvažovalo se také o tom, že by roli Maryšky mohla ztvárnit herečka Libuše Šafránková.

Vášáryová byla při natáčení těhotná

Magda Vášáryová zvládla roli na jedničku. A to i přes to, že během natáčení zjistila, že je těhotná. Kvůli tomu také na place pořád jedla. Že byla těhotná není na kameře vůbec poznat.

Pepina mohl hrát i Menšík

Spolupracovníci navrhovali Menzelovi, aby do role strýce Pepina obsadil Vladimíra Menšíka. Jedním z dalších adeptů na tuto roli byl také zpěvák Václav Neckář. Režisér dal nakonec Pepina herci Jaromíru Hanzlíkovi.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy