Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Zajímavosti o filmu Želary: Herci museli natáčet v třeskutých mrazech i úmorných vedrech

Zajímavosti o filmu Želary: Herci museli natáčet v třeskutých mrazech i úmorných vedrech
Zdroj: Total HelpArt T.H.A
+ Dalších 9 fotografií
fakta
Snímek Želary z roku 2003, natočený podle stejnojmenné knižní předlohy, se před lety stal hitem nejen u nás v Česku, ale i v zahraničí. Měl dokonce i šanci získat ocenění Oscar. Ačkoliv nominace nakonec proměněna nebyla, není pochyb, že se jedná o jeden z nejlepších českých filmů. Věděli jste o zajímavostech, které se k němu pojí?

Romantické drama Želary se odehrává ve čtyřicátých letech, tedy v době okupace a protektorátu. Hlavní postavou je mladá dívka Eliška, toho času z důvodu uzavření vysokých škol nedostudovaná lékařka. Pracuje jako zdravotní sestra v městské nemocnici, má milostný poměr se sympatickým a úspěšným chirurgem Richardem. Netuší ale, že se jí kvůli krvi brzy změní celý život.

Eliška patří do odbojové skupiny, ta je ale dekonspirována a pronásledována gestapem. Všem hrozí smrt. Proto se mladičká zdravotnice schová u venkovana, kterému zachránila život, když mu darovala krev. S falešnými dokumenty, s novou identitou je Eliška, nyní Hana, donucena ze dne na den opustit městský život a stát se ženou horala. Žít uprostřed divoké přírody, v horské vesnici, kde se zastavil čas před sto padesáti lety.

Knižní předlohu pro tento snímek napsala Květa Legátová, která přiznala, že část byla fikce a část pravda. Se smutkem v očích ale nepopírala, že musela v knize i některé situace zjemnit - krutost, sobectví, hlad, bolest, to všechno jsou reálné věci, které by její kniha údajně neunesla.

Zajímavosti

K dnes už 17 let starému snímku Želary se pojí spousta zajímavostí. Věděli jste například, kde filmaři vzali miminko, které si ve filmu zahrálo, a čím bylo pokryté, aby vypadalo, že je čerstvě narozené? Odpověď na tuto a další otázky naleznete v galerii.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy