Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Zajímavosti o filmu Pianista: Adrien Brody se kvůli vcítění do role vzdal všeho včetně lásky

Zajímavosti o filmu Pianista: Adrien Brody se kvůli vcítění do role vzdal všeho včetně lásky
Zdroj: Focus Features
+ Dalších 9 fotografií
fakta
Snímek Pianista z roku 2002 vypráví příběh Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb. Psal se rok 1939, když bylo Polsko napadeno německými vojsky. Szpilman a jeho rodina museli pod hrozbou přísného trestu nosit na rukou Davidovu hvězdu a docházely jim prostředky. Jaké zajímavosti se s filmem pojí?

Film Pianista se ihned po premiéře stal obrovským hitem. O jeho úspěchu hovoří i celkem 23 ocenění, které získal, mezi nimi i hned 3 ceny Oscar. Drama bylo natočeno podle reálného příběhu Wladyslawa Szpilmana a představitele hlavní role, kterou ztvárnil Adrien Brody, stála víc než energii k zapamatování scénáře. Tyto zajímavosti se k oceňovanému dílu pojí.

  • Adrien Brody se kvůli vcítění do své role zbavil bytu, prodal auto, nedíval se na televizi a rozešel se se svou dlouholetou přítelkyní.
  • Během natáčení v Krakově potkal režisér Roman Polanski muže, který pomohl za války přežít jeho rodině.
  • Adrien Brody zhubl kvůli roli Władysława Szpilmana 14 kilo. Jedl dvě vařená vejce a zelený čaj k snídani, trochu kuřete k obědu a malý kus ryby nebo kuřete s dušenou zeleninou k večeři po dobu šesti týdnů. Jeho počáteční hmotnost byla 73 kilogramů.
  • Film je založený na událostech, které popsal Władysław Szpilman ve své knize, některé momenty jsou ale inspirované zážitky Romana Polanského.
  • Kluka prodávajícího karamelku hrál vnuk Władysława Szpilmana Daniel.
  • Natáčení filmu bylo na den přerušeno kvůli úmrtí vedoucího výroby Rainiera Schapera. Film je věnován jeho památce.
  • Pianista je první film, který získal francouzského Césara za nejlepší film, aniž by v něm padlo jediné francouzské slovo.
  • Výtěžek z filmové premiéry v Nizozemí byl věnován Nadaci Anny Frankové.
  • Celá Szpilmanova rodina byla pravděpodobně odvezena do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byla zřejmě povražděna. Neexistují ale žádné doklady či záznamy, které by to dokazovaly.

Čauky lidi: Moje socky 3. Expremiér Babiš podpořil vztah Jaromíra Soukupa a Agáty Hanychové

Související články

Další články

Nejnovější kauzy