Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Záhadný vzkaz: Nadšenci po 51 letech rozluštili šifru zvěrokruhového vraha Zodiaca

Záhadný vzkaz: Nadšenci po 51 letech rozluštili šifru zvěrokruhového vraha Zodiaca
Zdroj: Conta Costra Sheriff Department
záhada
Trojice nadšenců rozluštila jeden ze záhadných vzkazů, který před 51 lety poslal americkému deníku San Francisco Chronicle sériový vrah zvaný Zodiak či Zvěrokruhový zabiják (Zodiac Killer). Informovala o tom v noci na dnešek americká média. Tento vrah ve vzkazech tvrdil, že zabil 37 lidí, policie ho spojuje s pěti vraždami. Nově rozluštěný vzkaz ale zřejmě k odhalení vraha nepovede, píše americký tisk. Na dešifrování však čekají ještě dva vzkazy, z nichž jeden by mohl obsahovat vrahovo jméno.

Vzkaz nazvaný Šifra 340, podle počtu znaků, dorazil do listu San Francisco Chronicle v listopadu 1969. Až nyní ho rozluštili australský matematik Sam Blake, belgický skladník Jarl Van Eykcke a americký webový designér David Oranchak, který na dešifrování vzkazu pracoval od roku 2006. Trojici pomohl speciální počítačový program, na dešifrování spolu pracovali osm měsíců. Oranchak řekl, že základ kódu se dá najít minimálně v jedné příručce amerického námořnictva z 50. let minulého století.

Rozluštění vzkazu potvrdil v pátek večer na twitteru i americký Federální úřad pro vyšetřování. "FBI ví, že vzkaz připisovaný Zodiakovému vrahovi nedávno rozluštily soukromé osoby... Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a z úcty k obětem a jejich rodinám nebudeme poskytovat další informace," uvedlo na twitteru sanfranciské oddělení FBI. Poslední oběť připisovaná tomuto vrahovi zemřela v roce 1969.

Rozluštění

Deník San Francisco Chronicle rozluštěný vzkaz otiskl. "Doufám, že se dobře bavíte při snaze mě dopadnout. Nebojím se plynové komory, protože mě o to dříve pošle do ráje a protože mám nyní hodně otroků, kteří pro mě pracují," napsal mimo jiné v tomto vzkazu vrah podle Oranchaka. Přičemž několikrát uvedl slovo ráj s pravopisnou chybou.

Jde o druhý vzkaz tohoto vraha, který se podařilo amatérským nadšencům rozluštit. Dopis nazvaný Šifra 408 rozluštil už v roce 1969 učitel Donald Gene a jeho manželka Bettye Hardenová. Ani v něm nebylo nic, co by vyšetřovatelům pomohlo vraha dopadnout.

Bývalý policejní detektiv Gianrico Pierucci, který kauzu několik let vyšetřoval, než odešel v roce 2017 do důchodu, nyní ocenil rozluštění vzkazu. Podle něj ale nepřináší nic nového. Zmínky o otrocích a špatně napsané slovo ráj už byly policii známy. Jako vodítko by pomohla posloužit alespoň zmínka o místě či zaměstnání, dodal Pierucci.

Podezřelí

Jediným oficiálně zmiňovaným podezřelým v této kauze, která inspirovala i filmaře, byl havajský rodák Arthur Leigh Allen, několikrát zatčený kvůli obtěžování dětí, který ale zemřel v roce 1992, aniž byl obžalován.Podezřelých ale bylo mnohem víc, tím posledním je Richard Gaikowski. Jeho spojitost s obětmi Zodiaka ale zatím nikdo neprokázal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy