Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Záhadná Praha: Na hřbitově bláznů leží i Otýlie Vranská, místo má děsivou atmosféru

Děsivá místa v Praze: Na hřbitově bláznů leží i Otýlie Vranská
Zdroj: eXtra.cz / Jiří Masojídek
+ Dalších 13 fotografií
TAJEMNÁ MÍSTA

Osmdesát lidí ročně. Až tolik bývalých psychiatrických pacientů se v první polovině dvacátého století pohřbívalo na bohnickém hřbitově. Odlehlý kout v Bohnicích je zároveň jedno z nejstrašidelnějších míst Prahy a šíří se o něm spousta městských legend. I když tady zrovna na žádné bloudící duchy nenarazíte a na hřbitově už se dávno nepohřbívá, jde o skvělý tip na procházku a návštěvu místa se zvláštní energií. Redaktor eXtra.cz se vydal na místo a vše zdokumentoval.

Když se k bohnickému hřbitovu blížíte rozbitou cestou zahrádkářskou kolonií, nic nenasvědčuje tomu, že místo, které na jejím konci vystupuje z hustého lesa, je jedním z nejtajemnějších míst hlavního města. Když hřbitov vznikl, Bohnická léčebna bylo jedno z nejmodernějších psychiatrických zařízení v Evropě. Tehdy se jim říkalo ústavy pro choromyslné. Hřbitov není velký, avšak od těch, které známe, se dost liší.

Jako prvního sem pohřbili podle zdrojů přímo z Bohnické léčebny jedenáctiletého Františka Janovského, který trpěl hydrocefalem a zemřel v důsledku nákazy tuberkulózou. Hřbitov má asi dva a půl hektaru, jeho součástí byla také márnice a kaple. Na hřbitově se pohřbívalo od roku 1909 až do roku 1951, kdy v léčebně zanikla duchovní správa, která měla pohřbívání pacientů na starosti. Na věčném odpočinku tu ale neleží jen pacienti, ale také zaměstnanci a ošetřovatelé z léčebny.

Tisíce pohřbených lidí

V roce 1963 předala bohnická léčebna už dvanáct let nepoužívaný hřbitov do státních rukou, ale Pohřební služba hlavního města Prahy jej nevyužívala a hřbitov tak postupně chátral až do současného stavu. Všude po zemi je souvislý koberec břečťanu, některé části hřbitova jsou úplně zarostlé a tvar porostu jen dává tušit, že pod ním původně byly hroby. Náhrobky byste tu hledali skoro marně. Spousta jich na hrobech nebyla ani původně a do dnešního dne jich přežilo jen několik. Celkově tu je pohřbeno asi 4200 lidí.

Hřbitov má ale i své "slavné" nebožtíky. "Měly by tu být pochovány ostatky zavražděné Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo vrah rozeslal v kufrech vrakem po republice. Má tu ležet i bosenskosrbský atenátník Gavrilo Princip, tedy muž, který je v podstatě zodpovědný za začátek první světové války, když v Sarajevu zabil následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii. V devadesátých letech také místo navštívila Margaret Thatcherová, britská premiérka, která asistovala exhumaci ostatků příbuzného jejího manžela.

Hřbitov je otevřený a víceméně přístupný veřejnosti. Navštívit můžete jak místa s hroby, tak ruiny kaple a márnice. Jde tak o skvělý tip na výlet do přírody v rámci Prahy s lehkou příchutí tajemna.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy