Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Záhadná jaderná exploze v Rusku: Úřady už vědí, zda se únik radiace dotkne Česka

(Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz, Archiv
Úřady promluvily
Po výbuchu na severu Ruska unikla do ovzduší radiace. Neúspěšný test raketového motoru u obce Njonoks si rovněž vyžádal přinejmenším pět životů. Ruské úřady tradičně mlží a snaží se důležité informace zametat pod koberec, ty české ale mají jasno. Není důvod k obavám!

Ruské úřady přiznaly únik radiace do ovzduší až po několika hodinách. Tamější ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že po explozi se nebezpečné látky neuvolnily. Češi nicméně nemusí mít strach, podle odborníků se u nás radiace nezvýšila.

"Radiační situace na území Česka i u sousedů je normální," informoval v pondělí Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Jak mají Rusové ve zvyku, světu zatím o výbuchu nepředali všechny podrobnosti. I čeští jaderní experti proto musejí vycházet z toho, co se dostalo na povrch. "Zatím nedisponujeme bližšími informacemi kromě těch, které jsou dostupné z otevřených zdrojů," přiznal SÚJB.

"Z nich ale odvozujeme, že událost nemůže mít dopad na naše území. Není ani pravděpodobné, že by radiační monitorovací síť České republiky zachytila měřitelné hodnoty radiace v ovzduší.

Neodpovídá tomu ani meteorologická situace v místě události," píše se dále ve zprávě.

Neúspěšný test rakety si vyžádal životy pěti zaměstnanců ruské agentury pro atomovou energii Rosatom. V sobotu večer se měly hodnoty radioaktivity dostat do normy i v obci Njonoks, kde k explozi došlo.

Samotný únik radiace přesto vyvolává znepokojení, podle Federace amerických vědců by totiž normální raketa radiaci nezpůsobila. Rusko prý pracuje na jaderném pohonu pro řízené střely.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy