Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Záhada Stonehenge rozluštěna: Vědci zjistili, odkud pochází obří balvany

Záhada Stonehenge rozluštěna: Vědci zjistili, odkud pochází obří balvany
Zdroj: profimedia.cz
Vyřešené tajemství
Vědcům se podařilo rozluštit jedno z tajemství slavného Stonehenge. Archeologové a mnoho dalších si dlouhé roky lámali hlavu nad tím, odkud pochází obrovské balvany, z nichž je postaveno Stonehenge. V okolí se žádné podobné totiž nenacházejí. Nyní je záhada vyřešena díky vzorkům původního kamene, jež byl po odebrání v roce 1958 až do loňska v USA.

Nejznámější megalitická památka na světě leží zhruba 13 km na sever od Salisbury v anglickém hrabství Wiltshire. Stonehenge se skládá z kruhového valu s příkopem postaveného kolem roku 3 100 př. Kr. a kruhu obrovských stojících kamenů, který byl postaven v jeho nitru podle odhadů kolem roku 2 500 př. Kr. Nejpopulárnější pravěký monument v Evropě je obestřen mnoha otazníky. Nyní byla konečně jedna ze záhad rozluštěna.

Odkud pochází obří balvany

Stonehengeské monolity pochází z místa, o kterém odborníci dlouho uvažovali. Pocházejí z asi 25 kilometrů vzdálené lokality Marlborough Downs. Geochemické testování prokázalo, že 50 z 52 šedých a křemičitě pískovcových megalitů má stejné složení jako tamní pískovce. Tým pod vedením geomorfologa Davida Nashe z Brightonské univerzity uveřejnil v časopise Science Advances.

Tajemstvím však stále zůstává, jak dávní obyvatelé Anglie před čtyřmi a půl tisíci let obrovské až třicetitunové balvany přesunuli přes takovou vzdálenost.

Stonehenge se skládá z kamenů dvou druhů. Větší kameny, o kterých vědci hovoří, a pak menší dolerity, jež jsou tmavší. Dolerity museli pravěcí obyvatelé na místo dopravit z víc než 200 kilometrů vzdálených Preselských vrchů v jihozápadním Walesu.

Jak to vědci zjistili?

Aby došli vědci k závěru, museli nejdřív pomocí rentgenové fluorescence prozkoumat všechny zbývající stonehengeské monolity. Následně potvrdili tak, že většina z nich má velmi podobné chemické složení a pochází ze stejného místa. Krom toho studovali různé vzorky konkrétního druhu pískovce Stonehenge z různých míst z celého jihu Anglie od Norfolku po Devon.

Související články

Další články