Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Záhada kolem Jiřího Schelingera: Byla jeho smrt jen náhoda nebo ji někdo plánoval?

Zdroj: Archiv Jiřího Schelingera
+ Další 3 fotografie
Výročí
Český zpěvák Jiří Schelinger by 6. března slavil 69. narozeniny, bohužel však 13. dubna v roce 1981, kdy mu bylo pouhých 30 let, zemřel na následky utonutí. Na večírku v Bratislavě totiž údajně dobrovolně skočil po hlavě do Dunaje a už se nevynořil. Nebo to bylo jinak? Jeho smrt se stala záhadou pro všechny fanoušky a posluchače.

Známý zpěvák narozený v Bousově by letos slavil 69. narozeniny. Holubí dům, Což takhle dát si špenát nebo René, já a Rudolf, to byly hity, které svým hlasem oživil právě Jiří Schelinger Avšak ve svých třiceti letech po večírku, který se konal v bratislavské hospodě, údajně zemřel při skoku do řeky Dunaj.

Televize a koncerty

Před televizními kamerami mohl zpěvák se svým chraplákem a kapelou hrát jen písně, které tehdejší režim přijímal. Během koncertů tomu ale bylo jinak. Hudebníci odhazovali zábrany a nijak se neomezovali, což ale vedlo k obavám, že se jejich kapela Faraon režimu líbit nebude. To vedlo ke spekulacím, že jeho smrt nemusela být pouhou sebevraždou.

Demonstrativní sebevražda

O Schelingerovi se říká, že byl mužem dvou tváří, rád se prý týral a něco si neustále dokazoval. Například svým pokusem o demonstrativní sebevraždu se uvolnil ze zadržovací vazby, kde byl kvůli podezření z účasti na podvodu. Půl roku před svou smrtí byl ve formě, připravoval zlomovou desku, přestal s kouřením a nejedl maso.

Byl to snad osud?

V osudný rok se měl seznámit se Slováky, ti se živili jako produkční. Jiřího pozvali na natáčení Televizního klubu mladých do Bratislavy, což zpěvák přijal. Jel sám bez kapely, přičemž mu natočit playback k hitu Což takhle dát si špenát. Po vystoupení se chtěl v neděli 13. dubna vrátit domů, ale rozbilo se mu auto. Protože servis o víkendu nefungoval, zůstal na Slovensku do pondělí.

V neděli večer se tedy vydal se dvěma známými na jídlo, k nim se přidaly dvě dívky a slovenský pár produkčních. Pokračovali spolu do restaurace a měl se k nim údajně připojit i muž jménem Marian Husák. O něm se spekulovalo, že je nájemným vrahem, který měl zpěváka omámeného vínem a marihuanou vyzvat k tomu,aby skočil do řeky.

Skok do Dunaje

Skokem do vody měl prý prokázat svou mužnost. Schelinger do vody nakonec skočil a Marián hned za ním. Přivolaná policie našla Husáka ve vodě u bójky, zpěváka však ne. Až 7. května bylo u osady Bodíky nalezeno tělo, které nikdy nebylo rodinou přímo identifikováno. V pitevní zpráva se navíc objevila řada nesrovnalostí.

Například neseděla výška nebožtíka nebo barva očí. Mezi posluchači a fanoušky dodnes kolují teorie o tom, co se v osudný den vlastně stalo. Jedna například mluví o tom, že zpěváka nechala zlikvidovat StB, další zase tvrdí, že žije dál pod jiným jménem v jiné zemi. Jak to doopravdy bylo ví snad jen sám Jiří Schelinger.

Související články

Další články