Záhada Blair Witch slaví 21 let: 21 zajímavostí o kultovním filmu, ze kterého vstávaly chlupy hrůzou
Tvůrci filmu Daniel Myrick a Eduardo Sánchez chytře zapletli do sítí nejen hlavní představitele své filmové fikce, kterou hladovým divákům předložili jako realitu, ale i diváky. Okolo filmu stvořili téměř až kult. Natočili například i další dokumentární film Kletba Blair Witch, který dopodrobna rozebírá vznik legendy a popisuje záhadné události s ní spojené.
Ve filmu se vyjadřují odborníci, policisté i obyčejní obyvatelé městečka. Kromě nepoužitých filmových záběrů, dobových ilustrací v něm zazní i útržky ze zpravodajství, které informují o ztracení studentů.
Dnes už by filmu Záhada Blair Witch nikdo nevěřil
Na přelomu milénia všichni věřili všemu, na rozdíl ode dneška, kdy je situace přesně opačná. Našlo se samozřejmě spousta skeptiků, ale pochybnosti o tom, že by příběh přece jen mohl být reálný, hlodaly téměř v každém, kdo film viděl, nebo o něm aspoň slyšel.
Za posledních 20 let ale došlo k zásadnímu posunu: objevily se fenomény jako YouTube, fakenews, deepfakes, které využívají skutečné nahrávky a hlasy k totální přeměně videí... Dnes by filmová kampaň založená na podvodu nejspíš neměla šanci. Průměrnému teenagerovi by trvalo pár sekund zjistit, že Heather z Blair Witch je herečka Hea, která vlastně vůbec nikam nezmizela.
Rádoby amatérské záběry vydělaly miliony dolarů
Před 21 lety se ale film Záhada Blair Witch stal virálním kulturním fenoménem. Propagační webové stránky byly prezentovány jako skutečný vyšetřovací projekt, ve kterém se tři studenti filmové vědy - Heather, Mike a Josh - v roce 1994 vydali do hlubokých lesů v americkém Marylandu, aby natočili dokument o tajemném monstru. A pak prostě zmizeli. Záznam z jejich kamer byl o rok později nalezen a ježily se z něj všechny chlupy na těle. Roztřesené amatérské záběry působily autenticky a děsivě nejen za oceánem.
Film, který byl natočen za 60 000 dolarů a vydělal skoro 249 milionů dolarů, odhalil nejen nové možnosti marketingu v nastupující éře internetu, ale i nové možnosti filmové. A to i přesto, že tento koncept (nalezení rádoby skutečného filmu) nebyl použit poprvé. Prvenství patří italskému filmu Kanibalové z roku 1980. Pak se na ruční kameru na čas zapomnělo.
Na konci 90. let začaly frčet reality show a tvůrci Blair Witch zavětřili šanci. K natočení filmu použili pouze analogový formát, který se používá v ruční videokameře, a 16milimetrový film. Jejich úspěch inspiroval spoustu dalších filmařů k použití amatérského vybavení. Totální úspěch se ale už nikdy nezopakoval. Přiblížil se k němu snad jen film Paranormální aktivita z roku 2009, ve kterém majitelé domu "natočili démona". S rozpočtem 15 000 dolarů tehdy film vydělal 193 milionů dolarů.
Podívejte se do naší galerie na zajímavosti o kultovním filmu, který slaví 21. výročí uvedení.