Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Zadostiučinění Limberského: Soud tvrdě potrestal kamaráda, který ho podvedl

David Limberský: Soud potrestal kamaráda, který ho podvedl
Zdroj: Profimedia.cz
rozsudek

Podnikatel Čeněk Pazderka si podle ČTK odpyká sedm let ve vězení mimo jiné za to, že podvedl někdejší fotbalové reprezentanty Davida Limberského (38) a Vladimíra Daridu (31) při obchodech s auty. Souhrnný trest mu dnes pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je i to, že Pazderka musí nahradit Limberskému škodu 5,4 milionu s úroky a Daridovi 800 000 korun.

"Zmocňoval se cizích finančních prostředků, ať šlo o přítele, jehož důvěřivosti zneužil, nebo o obchodního partnera, nebo o osobu, která mu byla doporučena k obchodu,“ shrnula počínání podnikatele Čeňka Pazderky předsedkyně odvolacího senátu Lenka Konopová. V souvislosti s fotbalisty uznaly soudy podnikatele vinným jak ze dvou podvodů, tak ze dvou zpronevěr.

Zmíněným zneužitým přítelem byl právě tehdejší hráč prvoligové Viktorie Plzeň David Limberský, který kvůli tomu na Pazderku podal trestní oznámení. Podle své dřívější výpovědi vnímal podnikatele jako kamaráda a věřil mu.

Z Limberského vylákal miliony

Pazderka z Limberského v letech 2014 až 2016 postupně vylákal miliony a tvrdil mu, že peníze použije na nákup luxusních aut, která pak se ziskem prodá. Fotbalistovi sliboval zhodnocení peněz, ale už od začátku mu je podle soudů neplánoval vrátit a nereagoval ani na jeho urgence. "Celou dobu utvrzoval poškozeného (Limberského) v tom, že mu bude z částek vyplácet zisky, což poškozeného motivovalo k tomu, že mu poskytoval další finanční prostředky,“ popsala Konopová.

"Měl jsem nějaké peníze, chtěl jsem si přivydělat. Čenda vždy určoval, kolik mu mám poslat. Já jsem se věnoval fotbalu," řekl k tomu v minulosti Limberský u plzeňského krajského soudu. Za celou dobu ale od Pazderky dostal jen 150 000 korun. Hráč na sebe také nechal napsat několik úvěrových smluv na auta, která nepoužíval. Splátky měl podle dohody platit Pazderka, leasingové společnosti ale urgovaly Limberského.

Zároveň Pazderka Limberskému nabídl zprostředkování opravy vozu značky Bentley, s nímž opilý fotbalista havaroval v roce 2015 v Praze. Hráč mu proto poslal jako zálohu 1,5 milionu. Pazderka ale zaplatil firmě, která opravu prováděla, jen přes 1,1 milionu a zbývající peníze nevrátil. Fotbalového obránce pak připravil navíc ještě o 55 000 korun, za něž sliboval nové zimní pneumatiky na opravovaný vůz.

Podvodem Pazderka připravil o peníze i kanonýra Vladimíra Daridu, kterému Pazderku doporučil právě Limberský. Podnikatel slíbil tomuto hráči berlínské Herthy a bývalému kapitánovi fotbalové reprezentace zprostředkování prodeje jeho vozu BMW. Auto skutečně prodal, sportovci ale odevzdal jen část peněz.

Podvodník k soudu nedorazil

Šestatřicetiletý Pazderka dnes k soudu nedorazil. Dříve vinu popíral. Statisícové sumy, které mu Limberský poslal na účet, byly podle něj platbami za značkové hodinky či telefony, které si od něj fotbalista kupoval. Další převedené peníze vysvětloval Pazderka jako splátky půjček na hazard. Limberský totiž podle něj hrál na automatech a půjčoval si od Pazderky po nocích statisíce. Fotbalista, který ukončil profesionální kariéru letos v červnu a nyní nastupuje za třetiligové Domažlice, nařčení z gamblerství důrazně odmítl.

"Trest je již poměrně velmi citelný - kolem poloviny trestní sazby. Zcela ale odpovídá závažnosti jednání, které je kladeno panu obžalovanému za vinu," podotkla Konopová. "Už v minulosti měl problémy s dodržováním zákonů, konkrétně právě s majetkovou trestnou činností," připomněla. Uložený trest je souhrnný a obsahuje i předchozí Pazderkovo potrestání za jiný podvod s vysokou škodou. Soudy muži uložily vedle odnětí svobody také pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech firem.

Související články

Další články