Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Žádné rozestupy a roušky jen výjimečně: V Praze protestovaly stovky lidí proti vládním opatřením

Žádné rozestupy a roušky jen výjimečně: V Praze protestovaly stovky lidí proti vládním opatřením
Zdroj: Twitter
demonstrace
V centru Prahy odpoledne protestovaly stovky odpůrců vládních protiepidemických opatření. Demonstranti se sešli na Václavském a Palackého náměstí, průvodem se pak vydali přes Staroměstské náměstí k úřadu vlády. Protesty se podle policie obešly bez větších problémů, trvaly několik hodin. Mnoho účastníků dorazilo bez roušek a na shromážděních nedodržovali povinné rozestupy.

Původně dvě demonstrace se po projevech pronesených na obou náměstích sešly na Můstku, odkud lidé pokračovali společně centrem hlavního města na Klárov. Zhruba 15 minut skandovali před budovou úřadu vlády a po 17:00 protesty ukončili. Účastníků podle zpravodaje ČTK po celé odpoledne přibývalo, na pochod se jich podle jeho odhadu vydalo již k tisícovce. Policisté počty lidí nesdělili.

Poklidný průběh

Protesty byly poklidné, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policie podle ní nemusela proti protestujícím zasahovat. "Policisté pouze upozorňovali účastníky, aby dodržovali vládní nařízení," uvedla mluvčí. Například s nimi řešili nenasazené roušky. "Některé osoby budou oznámeny správnímu orgánu," dodala Kropáčová. Na Čechově mostě také policisté zajistili muže, který měl u sebe drogy, a předvedli ho na policejní služebnu.

Demonstrací se může v současné době účastnit nejvíc stovka lidí, a to ve skupinách po 20 účastnících. Musejí zachovávat rozestupy mezi skupinami alespoň dva metry a každý musí mít zakrytá ústa a nos. Kvůli počtu účastníků policisté nezasahují.

Blaničtí rytíři

Obě demonstrace svolali pořadatelé přes sociální sítě. Přes 400 lidí avizovalo, že dorazí na Palackého náměstí, zhruba tři stovky uvedly, že přijdou na Václavské náměstí. Lidé si na demonstraci přinesli české i slovenské vlajky a transparenty s nápisy jako "Pokud my, tak vy první" odkazující na možnou vakcinaci proti covidu-19. Někteří protestující dorazili v rytířském brnění na koni představující blanické rytíře.

"Zavádění totality pokračuje dál a my si to necháváme líbit. Pojďme žít bez vlády a jejích opatření. Pojďme žít a volně dýchat, jako jsme žili o loňských Vánocích," uvedl organizátor demonstrace na Václavském náměstí nazvané Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci David Tesař ve facebookové pozvánce na dnešní protest. Svolavatelé pochodu ve veřejné výzvě vládě zároveň požádali, aby uzavřeným provozům poskytla podporu a také upustila od celoplošných opatření.

Protest v říjnu

Shromáždění na Palackého náměstí nazvali organizátoři Mikulášská demonstrace proti vládním nařízením s průvodem. Účastníky vyzvali, aby dorazili v maskách Mikulášů, andělů a čertů.

Demonstrace proti vládním opatřením se v Praze konala již 28. října, byla převážně poklidná. Násilně skončil protest o deset dní dříve, kdy policisté zadrželi 144 lidí. Část demonstrantů se po oficiálním konci akce na pražském Staroměstském náměstí střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy