Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zadlužené děti v Česku: Exekucí je zatíženo až 4 tisíce nejmenších, mnohdy o tom ale nevědí

Mnoho dětí je zatíženo exekucí.
Zdroj: archiv
dětské exekuce
Dětí, kterým ještě nebylo ani 15 let a už čelí exekuci, je v Česku bezmála skoro 4 tisíce. Mnohdy ke svým osmnáctým narozeninám dostanou hodně nepříjemný dárek - dopis od exekutora. Dluhy vznikly například kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno. Ale i z trestné činnosti.

S exekucí v Česku má zkušenost přibližně čtvrtina obyvatel. Ovšem nejde jen o dospělé, exekuce mají dopad i na děti, které se o svém dluhu dozvědí, až když oslaví svou plnoletost... Současný legislativní model to totiž umožňuje.

Z průzkumů vyplývá, že 79 procent občanů volá po řešení současné právní úpravy. Občané se totiž v systému nevyznají a 69 procent dokonce zastává stanovisko, že by měl exekutora vybírat stát na základě trvalého bydliště dlužníka. Do redakce eXtra.cz přišel o exekucích promluvit poslanec Lukáš Kolářík, který se podílel na novele zákona, která by měla mnohé změnit.

„Exekuce vedené proti dětem jsou v Evropě unikátní a je hanba, že české zákony něco takového umožňují. Dárek v podobě exekucí k osmnáctým narozeninám dostaly již desetitisíce lidí. Tisíce dětí se do této situace mohou brzy dostat. Zákon proto chceme protlačit co nejdříve, abychom zabránili nárůstu dluhů, se kterými si dítě zkrátka nemůže nijak poradit. Zodpovědnost za dluhy má mít rodič, ne jeho potomek,“ vysvětlil pirátský poslanec.

Návrh počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Podle údajů Exekutorské komory mělo v roce 2017 exekuci 5934 dětí a mladých do 18 let. Z nich 3491 nebylo ještě ani 15 let. Podle odhadů jsou ve skutečnosti takových dlužníků desetitisíce.

Vláda před několika dny podpořila novelu z dílny poslanců ANO, ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců, která má dětem v exekuci pomoci. Dluhy dětí by měly ze zákona přejít na jejich rodiče či zákonné zástupce, kteří mají děti v péči. „Nyní pracujeme na novele insolvenčního zákona. Ta by povinným, jejichž závazky jsou ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, umožnila snadnější oddlužení během 3 let, podobně jako je to u seniorů a invalidů. Tím bychom kromě zastavení nárůstu dětských dluhů podpořili i jejich celkový pokles,“ dodal Kolářík.

Na celý rozhovor nejen o dětských exekucích se podívejte ve videu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy