V jeskyni mladý fotbalový tým i s trenérem uvěznily povodně, které jsou v tomto období pro Thajsko typické. Nalezli je tam po dlouhých devíti dnech a okamžitě odstartovaly záchranné akce. Ukazuje se však, že další nepříjemné komplikace teprve přijdou.

„Příští tři dny přinesou další silné deště. Pokud se jeskyně znovu zatopí, k dětem se nebudeme moct dostat. Musíme se o to snažit ze všech sil, teď přichází opravdu tvrdá dřina,“ řekl serveru BBC britský jeskynní potápěč Ben Reymenants.

Záchrana má přitom dle odborníků jen dva možné scénáře. Buď děti natolik zesílí a s pomocí speciálních podvodních masek vyplavou z jeskyně ven samy, anebo se bude čekat na konec povodní. Přívalové deště přitom odezní až za 4 měsíce.

Jednu výhodu voda v jeskyni přece jenom má, a sice nepřetržitý přísun tekutin pro uvězněné děti.

Záchranáři už nyní na místě shromáždili dostatek potravin a vitaminů, jejichž zásoby 4 měsíce vydrží. „Posíláme jim dolů jídlo s vysokým obsahem energie a minerálů, na vše dohlíží lékař,“ ubezpečil šéf thajského námořnictva Apargorn Youkonggaew. „Není třeba se strachovat, uděláme vše, co bude v našich silách. Budou v bezpečí,“ dodal.