Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Začíná boj o čas: Vysvobodit thajské děti z jeskyně bude těžší, na místo se ženou silné deště!

V jeskyni je už tlačí čas.
Zdroj: Youtube
+ Další fotografie
Rodiče dětí uvězněných v jeskyni poblíž thajské turistické destinace Chaing Rai se možná radovali předčasně. Po 9 dnech je tam objevili záchranáři, ven se ale zřejmě jen tak nedostanou. Do jeskyně totiž stéká voda a na oblast se ženou další silné deště. V ohrožení života ale mladí fotbalisté a jejich trenér nejsou.

V jeskyni mladý fotbalový tým i s trenérem uvěznily povodně, které jsou v tomto období pro Thajsko typické. Nalezli je tam po dlouhých devíti dnech a okamžitě odstartovaly záchranné akce. Ukazuje se však, že další nepříjemné komplikace teprve přijdou.

„Příští tři dny přinesou další silné deště. Pokud se jeskyně znovu zatopí, k dětem se nebudeme moct dostat. Musíme se o to snažit ze všech sil, teď přichází opravdu tvrdá dřina,“ řekl serveru BBC britský jeskynní potápěč Ben Reymenants.

Záchrana má přitom dle odborníků jen dva možné scénáře. Buď děti natolik zesílí a s pomocí speciálních podvodních masek vyplavou z jeskyně ven samy, anebo se bude čekat na konec povodní. Přívalové deště přitom odezní až za 4 měsíce.

Jednu výhodu voda v jeskyni přece jenom má, a sice nepřetržitý přísun tekutin pro uvězněné děti.

Záchranáři už nyní na místě shromáždili dostatek potravin a vitaminů, jejichž zásoby 4 měsíce vydrží. „Posíláme jim dolů jídlo s vysokým obsahem energie a minerálů, na vše dohlíží lékař,“ ubezpečil šéf thajského námořnictva Apargorn Youkonggaew. „Není třeba se strachovat, uděláme vše, co bude v našich silách. Budou v bezpečí,“ dodal.

Související články

Další články