Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zachraňte nás, až nebude sluníčko, diktují si Češi v cizině. Půlka lidí po návratu porušila karanténu

Zachraňte nás, až nebude sluníčko, diktují si Češi v cizině. Půlka lidí po návratu porušila karanténu
Zdroj: Profimedia.cz, Pixabay.com
+ Dalších 8 fotografií
koronavirus
Neuvěřitelnou dávkou drzosti se nebojí šermovat někteří Češi, kteří se nacházejí za hranicemi. Jedná se o přibližně 25 tisíc občanů, které se vláda kvůli pandemii koronaviru snaží přepravit zpátky domů. Ministerstvo zahraničí obdrželo třeba i žádost, aby pro ně letadlo vyrazilo až v úterý, protože v Egyptě je momentálně hezké počasí. Ukázalo se také, že půlka lidí po návratu ze zamořené Itálie porušila karanténu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (za ČSSD) je v šoku z troufalosti některých Čechů v cizině. Bezpečný návrat českých občanů domů má na starosti jeho resort. „Nechci vypadat nezdvořile, ale dostávám stovky zpráv mimo terč. Pomůžeme všem lidem, kteří jsou v zahraničí v nelehké situaci, ale nemůžeme být cestovka," uvedl rozhořčeně Petříček na Twitteru.

Řada turistů si totiž klade nesmyslné podmínky, které ministerstvo nedokáže splnit. „Například, že by někdo chtěl letadlo do Egypta až v úterý, protože svítí sluníčko,“ prozradil šéf zahraničních věcí. "Stovky lidí na ministerstvu doslova padají na ústa. Vážně ale neumím připravit letadlo tak, aby Vás vyzvedlo, když zrovna nesvítí sluníčko. Mimo ČR je nyní 25 tisíc lidí, pro všechny se snažíme udělat maximum," dodal Petříček.

Pro Čechy v zahraničí vypravuje vláda kromě letadel také autobusy, ty je už vyzvedávaly třeba ve Francii nebo Velké Británii.

Polovina lidí z Itálie porušila karanténu

V sobotu také vyšlo najevo, že 46 procent lidí, kteří se vrátili z dovolené v Itálii, přinejmenším jednou porušilo dvoutýdenní karanténu nařízenou vládou. Vyplynulo to z dat o platbách bankovními kartami, jež zveřejnila iniciativa COVID19CZ. Za tou stojí české technologické firmy.

„Můžeme se podívat na počet lidí, kteří platili kartou jeden týden v Itálii a ten následující už v Česku. Z platebních transakcí je vidět, že takoví lidé si v Česku často někam vyšli a něco si koupili,“ řekl Seznam Zprávám Petr Bednařík ze DataSentics.

Zjištění ale pravděpodobně nepovede k postihu dotyčných, vláda totiž data o nákupech nezařadila do systému vytváření vzpomínkových map.

VŠECHNY ZPRÁVY O KORONAVIRU ČTĚTE TADY

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy