Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Poslední naděje Jaromíra Soukupa. Muž, který ho tahá z finanční bryndy, promluvil. Exekuce jsou problém, ale vydělává se, tvrdí

Mediální magnát Jaromír Soukup.
Zdroj: se souhlasem Tv Barrandov
Předchozí Další
+ Dalších 16 fotografií
ANALÝZA

Podnikatel Jaromír Soukup (54) tentokrát finanční kondici svého mediální impéria přepálil tak, že jako poslední záchranu musel vzít drsného insolvenčního „kšeftaře“ a možná i zachránce Jana Čermáka z Brna. Za tím se chodí takzvaně minutu před krachem a ve chvíli, když už není žádná jiná možnost. Muž nyní eXtra.cz naznačil, jak to vidí se situací dál.

Jan Čermák Jaromíra Soukupa: Ještě se dá najít řešení

Když nedávno na firmy podnikatele Jaromíra Soukupa naskákali exekutoři, kteří mu znemožnili nakládat s obchodními podíly dceřinek, začalo to vypadat bledě. Hovoří se o blížící se insolvenci.

Ale respektovaný i obávaný „čistič“ poničených byznysů Jan Čermák (psali jsme o něm zde) to nevidí ještě pořád úplně černě.

„Dál spolupracujeme (s Jaromírem Soukupem – pozn. red.). Dělám maximum, aby se našlo dobré řešení. Exekuce samozřejmě vytvářejí tlak, ale to samo o sobě ještě neznamená, že se nedá řešení najít. Důležité je, aby běžely aktivity, které jsou plusové. A to se děje,“ sdělil Jan Čermák pro eXtra.cz.

Nyní je třeba připomenout, že pokud Jaromír Soukup použil služeb Čermákovy firmy Servis-24, de facto přiznal, že byl už v naprosto bezvýchodné, zoufalé situaci. Spolupráce s Čermákem totiž bývá prý až ta úplně poslední možnost pro firmy, které se potácejí v takových dluzích, že už by je samy nezvládly. Pomůže jim, ale není charita a placení odměny bude hodně bolet.

Záchrana z TV Barrandov a od důležitých věřitelů

Plusovými aktivitami, o kterých se sám Čermák zmiňuje, může být provoz TV Barrandov díky nasmlouvaným reklamám a možná i samotná Soukupova reklamka Médea.

Podle pozorovatelů z branže Soukupovi kupodivu hraje do karet to, že přestože řada věřitelů s ním ztratila trpělivost a jdou po něm přes exekutory, že ti největší, kterým visí stamiliony, zatím zůstávají stranou.

A nejde jen o tři banky, které mají vysoké úvěry zajištěné majetkem, budovami a pozemky, ale nesmírně důležité je i to, že se po bok dalších věřitelů zatím nepostavily například České radiokomunikace, kterým za šíření signálu dluží přes 40 milionů. Dalšímu šířiteli signálu, Czech Digital Group, TV Barrandov mimochodem dluží 113 milionů.

A pokud Barrandov nepřijde o možnost vysílat, prý má Soukup stále velkou šanci na záchranu aspoň části svého impéria. I když nakonec může být mnohem menší a on mnohem chudší.

Naštvání

Roli v posledním dění v kauze Dlužník Soukup hrají emoce. Ty normálně do byznysu nepatří, tady asi ale hrály svou úlohu.

„Evidentně někoho už naštval. A když se naštval jeden, rychle zareagovali další. Ten, kdo to teď rozjel, měl se Soukupem splátkový kalendář a také odsouhlasenou a podepsanou přímou vykonavatelnost. Tedy s tím, že pokud Soukup průběžně nezaplatí, zpozdí se, tak soud už nebude nic zajímat a jde se obratem exekučně po majetku. Ale ve finále i exekuce v případě, když je věřitelů víc, nakonec stejně skončí v insolvenci, kde každý musí dostat určitý stejný poměrný podíl,“ řekl nám zkušený odborník z insolvenční branže, který přes Soukupovy obří dluhy nevidí situaci černě.

Proč má Soukup stále velkou šanci

„Všichni dobře ví, že průměrná výnosnost z insolvence v ČR je sedm procent z dlužných částek. Proto je kolikrát lepší, když někdo dluží, nechat ho platit aspoň něco, ať to kape, když to nemůže být celé, protože když půjdu na soud, můžu tím zastavit i to málo. A nikdy stejně nedostanu všechno. Je to o prioritách. Radši to necháte běžet a je stejně pro vás lepší tolerovat staré dluhy,“ vysvětluje principy fungování notorických dlužníků. Takhle asi uvažují i výše zmíněné České Radiokomunikace.

„A u věřitelů by to mělo být důležité a lepší než základní uspokojení alespoň části pohledávek. Snaha o uzdravení společnosti je i pro ně výhodnější než to jen rozprodat a jít o dům dál,“ pokračuje profík v insolvencích, který si s ohledem na citlivost případu raději nepřál zveřejnit své jméno.

Soukup: Konec, nebo záchrana?

„Jak to dopadne u Soukupa, to vám nikdo neřekne. Ani ten jeho Čermák to nemůže vědět. Neví, kam se budou ubírat jednání. Insolvence může proběhnout tradičně: sepíše se majetek, rozprodá, firma zanikne. Každý dostane skoro nic. Když se ale všichni domluví, že má pro ně smysl část firmy nechat přežít, mohou založit věřitelský výbor, kde budou rozhodovat za vlastníky. Každý nějak ustoupí, odmažou část dluhu a domluví se na reorganizaci. Pak je klidně možné, že dvě třetiny firem a majetku se rozprodá, zbytek bude zdravý a dostane to v tomhle zpátky Soukup. To je docela častá praxe, děje se to. Velký podíl z toho bude muset asi odevzdat Čermákovi jako odměnu za záchranu, klidně i půlku té ozdravené firmy, ale tak to prostě chodí, nic není zadarmo,“ domnívá se.

„Pro věřitele to má tu výhodu, že se často uspokojí víc než těch průměrných sedm procent jejich dluhů,“ přidává detail.

Rozhodne důvěra v Jaromíra?

Hodně prý bude záležet na samotném Jaromírovi.

„Firma může být zadlužená i velice hodně, pro někoho extrémně, a přesto se to dá řešit. Naprosto klíčové je to, jestli trh věří majitelům a jestli ti k tomu řešení přistupují poctivě. Pokud ano, pokud spolupracují a nevymýšlejí kličky, tak se docela často dá vyřešit i to, co vypadá nevyřešitelně. Zatímco když trh dlužníkovi nevěří, tak to moc nejde,“ doplnil pro eXtra.cz závěrem insolvenční expert.

Jak na tom nyní spolupráce Čermáka a Soukupa je, to jsme se zatím nedozvěděli. Patrně stále jedná a sonduje situaci. Čermák do firem, kterým pak skutečně pomůže, vstupuje jako reorganizační manažer, ve společnostech Jaromíra Soukupa ale zatím nefiguruje, takže jejich budoucnost je nyní zatím opravdu ještě ve hvězdách.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy