Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek The Voice Ewa Farna

Nejnovější kauzy

Záchranáři zuří: Prima vysílá nebezpečný pořad, může lidem ublížit!

+ Dalších 15 fotografií
OBVINĚNÍ
Už při jejich Policii v akci si profesionálové rvali vlasy hrůzou nad tím, jak televizáci prezentují největší bezpečnostní složku v zemi, tentokrát ale Prima šokovala ještě výrazněji! Po policajtské bláznivé reality show Policie v akci začala vysílat i Linku 112, v níž si herci hrají na složky záchranného systému. A dle lidí od sanitek je pořad vlastně nebezpečný!

„Pořad je v maximální možné míře založen na skutečnosti,“ tvrdí Prima. Lidé, kteří se záchranou ostatních opravdu zabývají, ale zásadně nesouhlasí.

„Pořad Linka 112 nejen zcela odporuje realitě, ale informace, které poskytuje, mohou být nebezpečné! Zdravotnické záchranné služby celé ČR se důrazně distancují od televizního pořadu Linka 112, který vysílá stanice FTV Prima,“ píší záchranáři v oficiálním stanovisku.

Upozorňují třeba už jen na to, že když zavoláte na linku 112, operátor rozhodně jako v pořadu neřeší všechny policisty, záchranáře a hasiče. Ti všichni mají specializované operátory. Už tohle je v pořadu matoucí.

Jde o život

Pak přišlo to zásadní.

„Z profesionálního hlediska se neztotožňujeme s prezentovanými postupy, které jsou v některých případech i v rozporu s platnou legislativou i doporučeními. Především ale chceme apelovat na veřejnost ohledně volání na tísňovou linku. V případech, kdy máte podezření, že vás nebo někoho jiného postihly zdravotní komplikace, a to i v situaci, kdy si tím nejste jistí, volejte vždy přímo na linku 155,“ doporučují. Když jde o zdraví a o život, jde o každou sekundu, takže čekat, než oznamovatele ze sto dvanáctky přepojí na sto padesát pětku, může mít následky.

Navíc operátoři z linky 155 umějí zalarmovat další složky integrovaného záchranného systému a poslat je na místo události.

„Nijak se nevymezujeme vůči práci kolegů na lince 112. Znovu ale zdůrazňujeme, že prioritou je volat na linku 155 ve všech případech, kdy může být v ohrožení lidské zdraví či život,“ dodali záchranáři.

Distancují se i hasiči

Od pořadu se distancovali i hasiči a Policie ČR. Tu už delší dobu trápí existence další rádoby reality show, Policie v akci, která je také akční, nesmyslná a odtržená od reality.

„Pokud si někdo začne myslet, že skutečný policajt se chová jako ti ze seriálu, tak si o nás lidé fakt budou myslet, že jsme úplní blbci. Bohužel teď to schytávají i kolegové hasiči a zdravotníci. Jsou tam samé nesmysly,“ kroutí hlavou jeden z policistů.

A co na to Prima? „Rekonstrukce jednotlivých příběhů jsou vytvářeny týmem odborníků, v pořadu se objevují skuteční profesionálové, kteří svou práci považují za poslání. Televize Prima věří, že tímto pořadem dokáže šířit osvětu mezi veřejností při poskytování první pomoci. Linka 112 je univerzálním číslem tísňového volání používaná v rámci všech státu Evropské unie. I proto nás překvapuje reakce IZS jednotlivých krajů, kterou vnímáme patrně jako nedorozumění. Záměrem tvůrců pořadu je snaha o realistické ztvárnění fungování dispečerek na lince 112. Podobné pořady jsou vysílány v řadě evropských zemí, velké oblibě se těší například u diváků BBC,“ uvádí v tiskové zprávě.

Mohlo by vás zajímat

Další články