Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Záchranáři bijí na poplach: S pacienty na severu Čech přivážejí do nemocnic štěnice

Záchranáři bijí na poplach: S pacienty na severu Čech přivážejí do nemocnic štěnice
Zdroj: Profimedia.cz
PROBLÉM
Záchranáři v Ústí nad Labem řeší vážný problém. Jde o pacienty, kteří žijí ve zhoršených hygienických podmínkách. Na jejich tělech se mnohdy objevují štěnice. Pro záchranku i nemocnici to představuje komplikace a zvýšené náklady.

„Během uplynulého týdne jsme zasahovali na místech, odkud jsme si přivezli také štěnice, hned třikrát,“ promluvil o situaci mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. A dále pokračoval, jaké komplikace pacienti, kteří bydlí třeba na ubytovně ve zhoršených podmínkách, pro záchranáře představují.

„Sanitka se musí hned dekontaminovat a následně nechat důkladně odvětrat. Nelze ji tak použít ihned do výjezdu a musíme použít sanitku náhradní,“ popsal pro idnes.cz Voleník jednu z komplikací.

Záchranáři se také musejí ihned převléknout do jiné uniformy. „Tu, kterou měli při zásahu na sobě, musíme nechat speciálně vyčistit a dekontaminovat,“ doplňuje Voleník s tím, že ošetření vozu a oblečení vyjde na více než pět tisíc korun.

Obdobnou situaci musí následně řešit i nemocnice, kam je pacient přepraven. Záchranáři musí totiž dopředu informovat nemocnici, aby byli na takového pacienta připraveni. K tomu minulý týden došlo. Na urgentním příjmu také museli přistoupit k mimořádným opatřením. „Riziko zavlečení štěnic a podobného hmyzu je reálné, a to zejména s ohledem na socioekonomický faktor regionu,“ potvrdil Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která nemocnici provozuje, s tím, že pokud taková situace nastane, řeší vše v souladu s příslušnými předpisy - tedy dochází k objednávce firmy se specializací na štěnice či podobný hmyz.

"Na emergency Masarykovy nemocnice jsme takto postupovali 10. a znovu 12. září u části lůžek," doplnil Chrástecký s tím, že museli kvůli mimořádné situaci řešit i přesuny pacientů.

Problém se štěnicemi je prý dlouhodobý, zhruba v posledních pěti letech ale nabral na intenzitě a jejich výskytem se nevyznačují jen vyloučené lokality. Loni v létě se štěnice objevily třeba v prostorách mostecké porodnice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy