Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Meghan Markle The Voice

Nejnovější kauzy

Zachovali se po svém: Izolovaný kmen zabil misionáře, co jsou Sentinelové zač?

zlobí se
Jmenují se Sentinelci (nebo také Sentinelové) a podle současných evropských měřítek jsou jedním z nejvíce xenofobních národů světa. Tito lidé žijící souostroví Andamany a Nikobary prostě nemají rádi cizince. Nestojí o multikulturní společnost, stačí jim to, že žijí na úrovní doby kamenné. Sentinelci nyní zabili sedmadvacetiletého Američana Johna Allena Chaua, protože jim přinášel křesťanství. Většina diskutujících v Česku stojí na straně starobylého kmene.

Příběh Američana Johna Allena Chaua obletěl svět. Sedmadvacetiletý muž chtěl šířit křesťanství a nechal se dovézt k Sentinelcům. Ti o kontakt s moderní civilizací ale nestojí. Navíc přístup k nim je zakázaný, protože indická vláda je střeží kvůli jejich zranitelnosti.

Sotva Američan na ostrově přistál, snesla se na něj sprška šípů. Sentinelci ho zlikvidovali tak, jako to dělají s vetřelci odjakživa. "Sentinelci nakonec Američanovi uvázali kolem krku lano a vlekli ho po pláži. Rybáři se vyděsili a uprchli. Následujícího rána se ale vrátili a viděli Američanovo tělo, jak leží na mořském pobřeží,“ řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj.

Jakékoliv kontaktování Sentinelců je protizákonné. Návštěva ostrovů je zakázána kvůli ochraně obyvatel. Vědci se domnívají, že Sentinelci nemají ani protilátky proti různým chorobám. Může je zřejmě zabít i obyčejná rýma. Kolik Sentinelců na ostrově Severní Sentinel (Severní Strážce) přežívá? Podle odhadů jich může být 50 až 500.

Česká veřejnost diskutuje na internetu a stojí na straně starobylého kmene. Diskutujícím Čechům přístup mladého Američana vadí. Touhu šířit křesťanství postavil nad tamější zákony. Byl hloupý a nechápal, že Sentinelci o kontakt s moderním člověkem prostě nestojí.

O obyvatelích ostrova známých pod jménem Sentinelové se toho ví velmi málo. Žádnému antropologovi ani jinému vědci tito lidé dosud nedovolili, aby se k nim jen přiblížil. Neznáme tak jejich jazyk, kulturu, obydlí ani způsob, jakým žijí. Před světem je ukrývá hustá, neprostupná džungle a chrání je bariéra korálových útesů. Jde o nejizolovanější přírodní kmen na světě. Jediné, co o nich dokážeme říci, je, že se živí jako lovci a sběrači a že k lovu a obraně používají šípy a oštěpy. Více najdete ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Další články