Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Záchodové prkénko, na kterém trůnil Adolf Hitler: Prodalo se v přepočtu za skoro 400 000 korun

Draží se prkénko Adolfa Hitlera.
Zdroj: Profimedia
Aukce
Záchodové prkénko Adolfa Hitlera se prodalo v aukci v americkém Marylandu za 18 750 dolarů, což je v přepočtu bezmála 400 000 korun. Jeho cena se přitom původně odhadovala na až 15 000 dolarů, tedy na zhruba 320 000 korun. Kuriózní předmět vyvolal mezi bohatými sběrateli relikvií z druhé světové války šílenství.

Záchodové prkénko Adolfa Hitlera (†56) pochází z Orlího hnízda v Berchtesgadenu, tedy z diktátorova úkrytu v horách Berghofu. Odtamtud ho měl získat americký voják Ragnvald C. Borch, který patřil mezi první Američany, kteří se v závěru druhé světové války dostali do Orlího hnízda. Mohl si odtamtud odnést co chtěl. Borch tehdy krom prkénka, které mu pak viselo na zdi jeho sklepa v New Jersey, ukořistil ještě obrněnou vestu z první světové války a dvě olejové malby.

Když se ho jeden z vojáků v té době zeptal, proč si s sebou odnáší záchodové prkénko, měl mu tehdy Borch odpovědět: "Kam si myslíš, že si sedala Hitlerova prdel?" Předmět umístil po letech do aukce Borchův syn. Sběratelům se tak nabídla unikátní možnost získat poklop, na němž “trůnil” samotný Hitler, a jak je vidět, chytili se okamžitě příležitosti. Výsledná cena převýšila odhadovanou o skoro 4 000 dolarů.

Aukce ovšem nebyla jediná příležitost k tomu prozkoumat toaletní vybavení známého diktátora. V gruzínském městě Gori se například nachází Muzeum Josifa Stalina, kde lidé mohou objevit dokonce záchod někdejšího vůdce Sovětského svazu. Toaleta tvořila součást jeho soukromého vagónu.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy