Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Začátek nového školního roku se blíží: Jak to bude vypadat ve vzdělávacích institucích

Začátek nového školního roku se blíží: Jak to bude vypadat ve vzdělávacích institucích
Zdroj: Pixabay.com
Školy
Koronavirová pandemie naprosto změnila chod běžného života, na který jsme byli zvyklí. Epidemie hodně ovlivnila i školství, přičemž v březnu došlo k naprostému uzavření škol. Pak byla docházka za přísných hygienických opatření částečně obnovena. Nyní jsou prázdniny, mimořádná opatření jsou rozvolněná, a tak se všichni ptají, jak to bude vypadat v září. Za jakých podmínek se budou děti vracet do škol?

Protože ani České republice se nevyhnula koronavirová pandemie, v zemi byla zavedena speciální opatření, aby se co nejvíce eliminovalo šíření viru. Jedním z mimořádných opatření bylo březnové uzavření škol. Výuka žáků pokračovala dálkově přes internet. V červnu byla docházky částečně obnovena, pro vysvědčení si pak žáci mohli dojít v rouškách. Pomalu se blíží začátek nového školního roku a podoba vyučování je už jasně daná. Jak to bude ve školách probíhat? A co hygienická opatření?

Začátek školního roku

Aktuální plán ministerstva školství uvádí, že žáci by měli, jako každý jiný rok, usednout do lavic 1. září. Dokonce je už i rozhodnuto, jak bude vypadat vyučování v prvních týdnech. "Vzdělávací obsah bude nutné vzhledem k délce distančního vzdělávání a jeho specifikům přeplánovat. Pro všechny ročníky a předměty pro školní rok 2020/2021 je třeba provést úpravy rozvržení vzdělávacího obsahu," píše se v organizačním dokumentu ministerstva školství, v jehož čele stojí Robert Plaga

Český jazyk, literatura, cizí jazyky, matematika a odborné předměty mají být pro studenty klíčové. Co nestihli žáci během domácího vzdělávání, budou muset dohnat v průběhu nového školního roku.

Ostatní předměty se nemusí dohánět kompletně. Učitelé by však žákům měli předat alespoň hlavní informace o probíraných látkách. Studentům se uleví v předmětech výchovného charakteru, protože ty nemusí dohánět vůbec.

Hygienická opatření

Protože situace ohledně koronaviru se mění ze dne na den, není prozatím definitivně rozhodnuto o bezpečnostních opatřeních ve školách. "Ministerstvo školství zůstává v kontaktu s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology. Jejich doporučeními se budeme řídit," řekl pro TN.cz mluvčí ministerstva školství Ondřej Macura. Doplnil, že bude také záležet na vývoji epidemiologické situace v druhé polovině srpna.

"Aby byl dostatek času se připravit, chceme do škol v průběhu srpna rozeslat aktualizované manuály k tomu, jak by mohl začátek školního roku z hlediska hygieny probíhat," dodal mluvčí.

Zatím tedy není úplně jisté, zda se studenti vrátí do škol a jestli to bude v rouškách či ne.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy