Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Začala platit nižší DPH u mnoha věcí, s čepovaným pivem jsou zase zmatky

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
DPH
Daň z přidané hodnoty je od 1. května u mnoha služeb i zboží nižšší. Týká se především čepovaného piva, které se prodává v restauracích a hospodách. Kromě zlatavého moku ale nejnižší desetiprocentní sazba DPH nově platí i pro služby s vysokým podílem lidské práce.

Na čepované pivo se od pátku vztahuje nejnižší sazba daně z přidané hodnoty. Desetiprocentní DPH však hospodští mohou odvést pouze v případě, že zákazník pivo vypije přímo ve stravovacím zařízení.

Pro zbylé případy totiž stále platí 21procentní sazba. Při čepování piva tak prodejce musí dopředu vědět, kde kupující bude pivo pít. Majitelé podniků, kteří kvůli koronaviru otevřeli alespoň výdejní okénka, teď ostrouhají. Lidé totiž pivo nevypijí v jejich prostorech.

Nižší daň se netýká ani nealkoholického piva, protože zákon na něj pohlíží jako na nealkoholický nápoj, nikoliv pivo.

Zastavení EET

Restauracím klesá DPH i u stravovacích služeb z 15 na deset procent. Snížení daně z přidané hodnoty původně souviselo s plánovaným rozšříením EET, to ale vláda kvůli koronavirovým opatřením pozastavila. Celé EET stojí během nouzového stavu a bude ještě tři měsíce po něm.

Snížení DPH se týká i řady služeb, například kadeřníků, úklidových služeb, oprav jizdních kol nebo oděvů. Vztahuje se i na některé zboží, třeba elektonické knihy, audioknihy, omalovánky, mapy nebo dodání vody.

Související články

Další články