Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zabila ji děloha a dalších 5 zajímavostí o filmu Dánská dívka, který natočili podle skutečnosti

Zabila ji děloha a dalších 5 zajímavostí o filmu Dánská dívka, který natočili podle skutečnosti
Zdroj: Benelux Film Distributors
+ Další fotografie
Zajímavosti
Lili Elbe byla dánská transsexuálka. Jako jedna z prvních v historii podstoupila operaci změny pohlaví. Narodila se 28. prosince 1882 jako Einar Magnus Andreas Wegener v městečku Vejle. Pod tímto jménem si živila jako úspěšná malířka. Podle silného příběhu byl v roce 2015 natočen film Dánská dívka.

Co jste o Dánské dívce nevěděli, ale měli byste? Přinášíme 6 zajímavostí.

1. Manželství Wegenerových ve skutečnosti trvalo 26 let. Byl to spíš otevřený vztah, což vyhovovalo Gerdě, která se mohla scházet se svými milenkami. Lili (Einar) zemřela ve věku 48 let po transplantaci dělohy, kterou její tělo odmítlo.

2. Nicole Kidman měla původně ztvárnit hlavní roli, jenomže neustálé odsouvání začátku natáčení ji odradily a projekt opustila. Obsazen tak nakonec byl Eddie Redmayne

3. Skutečný původ Gerdy Wegener, která se narodila 15. března 1886 a zemřela 28. července 1940, je dánský, nikoli americký. Romanopisec změnil její původ do Ameriky, aby vyhověl americkým čtenářům.

4. Autorkou obrazů ve filmu je britská umělkyně Susannah Brough. Spolupracovala na nich s produkční designérkou Eve Stewart a o repliky obrazů Gerdy Wegenerové se nejedná.

5. Jméno Lili Elbe nese i českou stopu. Elbe je německý název pro řeku Labe, která pramení v českých Krkonoších a přes Německo teče až do Severního moře.

6. Film měl premiéru na festivalu v Benátkách, kde sklidil desetiminutový potlesk.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy