Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Zabijte toho muslima, řvali Poláci a brutálně lynčovali muže ze Sýrie

Lynčování muže na ulici – ilustrační foto.
Uprchlíci jsou v mnoha zemích problémem, ale nikdo nemá právo je mlátit a lynčovat! Tohle je odporný příběh o našich sousedech v Polsku. Když se jim do rukou dostal Syřan, neváhali ho lynčovat přímo na ulici. Odsouzen je i muž, který ostatní Poláky k bití jen hecoval.

Dva násilníci bili v centru Poznaně přistěhovalce ze Sýrie, a to přímo na ulici před nákupním centrem. Kolemjdoucí jen přihlíželi, ale Zygmunt W. (22) je začal podporovat. „Zabijte ho,“ křičel. Lynče se sice přímo neúčastnil, ale potrestán bude také.

„Soud uznal, že Zygmunt W. nese vinu za zmlácení Syřana, přestože jej sám nebil, jen k tomu povzbuzoval,“ napsal list Gazeta Wyborcza. Jako trest dostal 2 roky prospěšných prací. Obhajoba uvedla, že ještě zváží, jestli se odvolá. Státní žalobkyně je ale s rozsudkem spokojená.

Incident, kdy Poláci bili jednatřicetiletého uprchlíka ze Sýrie, se stal loni v listopadu. Muži mu nejdříve nadávali a pak mu dokonce vyhrožovali smrtí. Nakonec mu zlomili nos, poranili oči a koleno.

Útočníci se ke všemu přiznali a projevili lítost. Zygmunt sice přiznal, že byl také před nákupním střediskem, že by se ale celého incidentu byť jen slovně účastnil, popřel. Syřan ho ale usvědčil. „Poznávám jeho tvář. Byl v obleku. Myslel jsem si, že takový elegantní člověk zabrání útoku, ale útočníky povzbuzoval. Díval se a křičel,“ řekl uprchlík.

Soud dal za pravdu Syřanovi, protože se jeho výpověď shodovala s tím, co řekli kolemjdoucí a ostatní útočníci. „Bylo to bezdůvodné napadení, protože domnělá víra oběti nemůže být důvodem,“ řekl soudce.

Útočníci Syřana mlátili, protože si mysleli, že je muslim a vyznává islám. Zbitý muž je ale křesťanem, stejně jako většina Poláků. Mladý Zygmunt si odpracuje dva roky veřejně prospěšných prací, každý měsíc bude makat 40 hodin.

Syřanovi také musí dát za újmu zhruba dvacet tisíc korun. Primátor Poznaně Jacek Jaśkowiak společně s katolickým arcibiskupem navštívil zraněného uprchlíka v nemocnici a omluvil se mu za rasistický útok.

Související články

Další články