Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Za záchranu životů nebude maturitní test? Odborníci žádají úlevu pro povolané studenty

Zdroj: Profimedia
Maturanti
V pátek vláda zavedla pracovní povinnost studentů a s tímto rozhodnutím také přišla myšlenka, že by se jim mohly ulehčit maturitní zkoušky. Ústní maturity by se sice rušit neměly, ale didaktické testy ano.

Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 letos zřejmě nebudou muset skládat maturitní didaktické testy. Klasické ústní maturity by se ale rušit neměly. Podle předsedy Asociace zdravotnických škol ČR Karla Štixe jsou školy schopné poslat do nemocnic všechny studenty starší 18 let. "Určitě to musí být i maturanti, protože těch máme v republice kolem 6000, takže určitě čtvrté ročníky v některých krajích velmi vypomohou," řekl.

Maturanti podle něj mají větší praxi než o rok mladší žáci, řada z nich má s prací v nemocnicích i v sociálních zařízeních zkušenosti už z loňska. Zástupci asociace se proto dnes domluvili, že když hejtmani požádají o pomoc, vyjdou jim střední a vyšší odborné školy vstříc, řekl Štix. Zároveň ale dodal, že chce zachovat minimálně školní část maturity, tedy ústní zkoušky. Benefitem by pro tyto pracující studenty mělo být právě to, že se budou moci zřejmě vyhnout didaktickým testům.

Zatím se stále neví, kolika studentů se nařízení o pracovní povinnosti bude týkat. Podle Štixe záleží na konkrétní epidemické situaci v konkrétních krajích a také na rozhodnutí hejtmanů. Zástupci středních a vyšších odborných zdravotnických škol zároveň doufají, že tíha výpomoci nezůstane jen na nich a zapojí se do ní i vysokoškoláci, dodal Štix.

Studenti musí pomoci

Pracovní povinnost, která platí od pondělí 8. března, se týká studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol a dále čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání. V nemocnicích mají pracovat také všechny ročníky navazujících zdravotnických magisterských programů a jednooborového studia psychologie s výjimkou posledních ročníků.

Související články

Další články