Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Za vraždu těhotné ženy, které vyřízla dítě z břicha, ji čeká smrt. Úřady ale popravu odložily

Zdroj: profimedia.cz
Trest smrti
Americké soudy v pondělí odložily popravu Lisy Montgomery, jediné ženy, která ve federální věznici čeká na vykonání trestu smrti. Federální soudce v Indianě rozhodl, že 52letá Montgomery není nyní vzhledem k psychickému stavu schopna porozumět zdůvodnění své popravy. Rozhodnutí potvrdil i odvolací soud, informovala dnes agentura Reuters.

Montgomery odsoudili v USA k trestu smrti v roce 2007. O tři roky dříve totiž zaútočila na 23letou Bobbie Jo Stinnett, která byla v osmém měsíci těhotenství. Uškrtila ji a z břicha jí vyřízla dítě. To přežilo a Montgomery jej následně vydávala za vlastní.

Podepsalo se na ní otřesné dětství

Poprava Montgomery už byla odložena několikrát. Její obhájci dlouhodobě upozorňují, že žena má v důsledku bití v dětství poškozený mozek a není psychicky zdravá. V dětství byla Montgomery podle právníků také hromadně znásilněna svým otčímem a jeho přáteli.

Psychické zdraví Montgomery je důvodem, proč federální soudce v Indianě v pondělí popravu odložil. Podle něj není totiž žena nyní schopna porozumět dokumentu, ve kterém americká vláda uvádí důvod její popravy. Odvolací soud dal soudu v Indianě za pravdu.

„Psychické zdraví paní Montgomery se zhoršuje a my chceme dostat příležitost, abychom prokázali její neschopnost (porozumět zdůvodnění popravy),“ uvedla právní zástupkyně odsouzené Kelley Henry. Obhájci Montgomery usilují o to, aby jí byl trest změněn na doživotí.

Biden chce trest smrti zrušit

Pokud nezasáhne Nejvyšší soud USA, může být podle agentury Reuters nový termín popravy Montgomery stanoven až na dobu, kdy už bude americkým prezidentem Joe Biden. Demokrat, který loni v listopadu porazil ve volbách stávajícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, složí přísahu při inauguraci 20. ledna.

Biden v minulosti patřil mezi stoupence nejvyššího trestu, nyní ale dal najevo, že po nástupu do Bílého domu bude usilovat o ukončení federálních poprav.

Federální poprava ženy se ve Spojených státech naposledy konala v roce 1953. Trumpova administrativa popravy na federální úrovni po sedmnáctileté přestávce obnovila v červenci loňského roku, když k tomu dostala souhlas od Nejvyššího soudu. Podle agentury AFP od té doby dostalo smrtící injekci deset Američanů odsouzených k trestu smrti na federální úrovni. Dvě další popravy jsou v plánu na čtvrtek a pátek.

Související články

Další články