Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Za usmrcení Tadeáška hrozí až pět let: Bude jeho matka obviněna?

Za usmrcení Tadeáška hrozí až pět let: Bude jeho matka obviněna?
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
vězení
Smrt téměř pětiměsíčního Tadeáška na Mělnicku otřásla nejen jeho rodinou, ale také celým Českem. V pátek bylo po chlapečkovi vyhlášeno pátrání, v sobotu bylo ukončeno, když jeho bezvládné tělo našli. Pitva sice vyloučila přímé zavinění, ale matka miminka může čelit obvinění z nedbalostního trestného činu. Pro redakci eXtra promluvil advokát Jan Černý.

Čtyřměsíčního Tadeáše vzala v pátek jeho matka na procházku do parku na Mělnicku. Na chvíli usnula a po probuzení zjistila, že kočárek ani Tadeáš nejsou nikde k nalezení. Ještě ten samý den bylo vyhlášeno pátrání a v sobotu zase zrušeno, protože policisté tělo malého Tadeáše vytáhli z Labe poblíž Vliněvsi. Pitva ukázala, že nešlo o přímé zavinění.

Propuštění podezřelí nemusí být bez viny

Advokát Jan Černý je však názoru, že propuštění podezřelí nemusí být zcela bez viny. "To, že byly osoby po výslechu propuštěny na svobodu, neznamená, že nebyly nebo že nebudou obviněny. Znamená to pouze to, že nebyly zřejmě obviněny hned a nebyla na ně uvalena vazba. Pokud budou obviněny, tak bude vše nasvědčovat tomu, že budou vyšetřovány na svobodě," uvedl advokát.

Hrozí jí pět let ve vězení

Vyloučením cizího zavinění znamená, že smrt chlapečka nikdo přímo nezpůsobil, jak uvádí Jan Černý. "Je tím myšleno, že tam nejsou žádné známky násilí, to znamená škrcení, řezné rány a podobně," dovysvětlil Černý. Podle něj z toho tak matka Tadeáše nemusí být venku.

"Právní kvalifikace bude záležet na vyhodnocení důkazní situace. Podle informací z médií bych uvažoval o trestných činech usmrcení z nedbalosti, kdy hrozí až tři roky vězení, případně opuštění dítěte, kde u dítěte mladšího tří let hrozí až pět let vězení," informoval Černý o délce jednotlivých trestů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy