Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Za trnkovým keřem: Tomáše Holého a Václava Sloupa alias Čahouna pojí smutné osudy

Za trnkovým keřem
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 8 fotografií
příběhy
Poslední část volné trilogie ze šumavských lesů s názvem Za trnkovým keřem patří mezi nejoblíbenější české filmy. Malý Tomáš Holý okouzlil všechny diváky a trilogie je bavila především díky němu. Holého, který hrál Vénu, i Václava Sloupa, který se ujal role Josefa zvaného Čahouna, pojí smutný osud.

I v posledním snímku trilogie s názvem Za trnkovým keřem přijíždí Véna k dědovi do krásných šumavských vrchů, aby tu prožil další nezapomenutelné prázdniny. Jeho naivně okouzlený pohled na přírodu už díky věku a dědovi, který jej učí porozumět životu a zákonům přírody, vystřídal chápavější pohled. Ve filmu se ve vedlejší roli Čahouna objevil i Václav Sloup, kterého s Tomášem Holým pojí smutný osud.

Tomáš Holý

Nejslavnější český dětský herec Tomáš Holý uchvacoval svou roztomilostí nejen filmaře, kteří ho hojně obsazovali, ale i diváky. Zahrál si v téměř dvou desítkách filmů a pro některé z nich, včetně Za trnkovým keřem, se ani nemusel učit text. Zkrátka stačilo, když věděl, o čem má mluvit.

Je pochopitelné, že čím víc dítě roste, tím méně je roztomilé. Proto se Holý časem přestával filmařům takzvaně hodit a sám se rozhodl na hereckou kariéru rezignovat. Dal se na práva a měl velké šance stát se úspěšným právníkem, ty ale překazila tragická nehoda.

Tomáš Holý zemřel 9 dní před 22. narozeninami. Zaplatil za řízení pod vlivem alkoholu, když 8. března 1990 havaroval s vozem asi 500 metrů od hospody, ze které jel. Dětská herecká hvězda byla na místě mrtvá.

Václav Sloup

Václav Sloup byl a dodnes je známý jako velký herec malých rolí. Ačkoliv v hlavní roli nikdy nevynikl, ve vedlejších byl vždy nepřehlédnutelný. S filmovým herectvím začal v poměrně mladém věku a na konto si připsal spoustu filmů i seriálů.

Ačkoliv nejznámější byl jako Mažňák ze Záhady hlavolamu, i ve filmu Za trnkovým keřem v roli Čahouna vynikl. Bylo rovněž známo, že v seriálech dostával role, které mu byly psány na tělo - dobrosrdečné muže se selským rozumem a životní moudrostí.

Sloup neodešel do hereckého nebe v tak nízkém věku jako Holý, dožil se 78 let. Jeho poslední měsíce však veselé nebyly. Trápila ho těžká cukrovka, kterou si odmítal léčit, nechtěl si totiž píchat inzulín. Byl také silným kuřákem a nevyhnula se mu ani mrtvice. Na sklonku života svůj čas trávil už jen spánkem.

Související články

Další články