Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Za to můžou Češi, zuří Němci. Nákupy v Drážďanech jim prý přinesly alarmující čísla

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia
koronavirus
Benevolence ze strany saské vlády k Čechům byla zřejmě chybná. Minimálně to píše německý deník Bild, cestování Čechů do Saska a zpět má podle plátku za následek to, že se teď v v okolí Drážďan masivně rozšířil koronavirus. Nemusí to však by jediný faktor, proč se zrovna v Sasku nákaza tak rychle šíří, v podstatě ale za to prý můžou hlavně Češi.

Na jaře patřilo Sasko k těm méně postiženým spolkovým zemím, teď je však tou nejvíce zasaženou. Začátkem října už tomu tak nebylo. Podle německého bulvárního plátku Bild mohou za roznášení nákazy hlavně Češi, kteří vyráželi nezodpovědně na nákupy do Drážďan. I kdyby, na druhou stranu si obyvatelé Saska zajížděli do Česka pro levnější kuřivo a benzín.

Nejvíce zasaženým místem je městečko Stollberg v Krušných horách. Spolkové ministerstvo sociálních věcí v pondělí oznámilo, že tam dosáhli 1204 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Česku je situace nejhorší na Havlíčkobrodsku, kde za posledních 7 dní přibylo 617 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Saský premiér Michael Kretschmer v té době sice věděl o hrozícím nebezpečí, o kterém mu říkali odborníci, věřil však, že lidé budou zodpovědní. V Sasku za jeden týden připadá 415 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejvíce z celého Německa. Během týdne tam přibylo téměř 17 tisíc nakažených. Dohromady se u nich nakazilo přes 98 800 osob.

Zasažené jsou však vesměs všechny oblasti kolem hranic. Okres Budyšín (Bautzen) má za posledních sedm dní zaznamenáno téměř 670 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Podobně je na tom okres Zhořelec (Görlitz), který sousedí ještě s Polskem. Tam jich je 616.

Víc důvodů, proč se nákaza šíří

Deník Bild však poukazuje také na to, že Kretschmer prý nezajistil ani dostatečnou ochranu domovů pro seniory, neboť se s povinným testováním zdravotníků a návštěvníků začalo až na začátku prosince. Také vládě vyčetl, že byly hygienické stanice dlouho přetížené a trasování nebylo dostatečné. Sasko navíc má spoustu nakažených, což vedlo k přetížení nemocnic. Vrchní lékař kliniky v Žitavě minulý týden uvedl, že s kolegy museli někdy rozhodovat o tom, kdo dostane kyslík a kdo ne.

Bild premiérovi vyčítá i to, že se neomezila výuka tak, aby se nemíchaly různé třídy a v případě potřeby by se přešlo na výuku distanční. Mezi pedagogy se najde mnohem víc nakažených než u zbytku saské populace. Poslední dny však vláda zareagovala tak, že platí přísná karanténa - žádná škola, skoro žádné obchody (jako tomu bylo u nás v původním 4. stupni PES) a byl omezen i volný pohyb lidí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy