Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Za sobotu přibylo přes 12 tisíc nakažených: Čísla budou stoupat, vydechneme si až v únoru, říká expert

Za sobotu přibylo přes 12 tisíc nakažených: Čísla budou stoupat, vydechneme si až v únoru, říká expert
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
názor experta
Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Bylo jich 12 472, zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Nemocných je nyní téměř 154 000 lidí, počet úmrtí se dále zvýšil na 2077. Pátek se zařadil mezi čtveřici dní se sto a více zemřelými s nemocí covid-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V sobotu byl zároveň dosud čtvrtý nejvyšší denní přírůstek nakažených, tři vyšší údaje jsou z předchozích tří dnů. Z 250 797 dosud nakažených se vyléčilo 94 902 lidí. Z aktivních 153 818 případů nemoci má většina mírný průběh, do nemocnice muselo podle údajů ke čtvrtku 5314 lidí, 772 bylo ve vážném stavu.

Počty hospitalizovaných i lidí vyžadujících intenzivní péči rostou rychle podobně jako počty zemřelých s koronavirem Všechny čtyři dny se sto a více oběťmi jsou z nynějšího týdne. Ve středu zemřelo 121 lidí s covidem-19, dosud nejvíc v jednom dni. V sobotu bylo úmrtí 53, údaj se ale zřejmě při aktualizacích v dalších dnech zvýší.

Expert nastínil možný vývoj epidemie

"Když se podíváme na data dvou posledních dní a vzhledem k lockdownu v tomto týdnu, musíme počítat, že čísla další dva až tři týdny ještě budou stoupat. Mezi 9. a 18. listopadem bude jakýsi vrchol. Od té doby se bude snižovat počet nakažených za jeden den. Předpokládám nad tisíc denně kolem Vánoc a pod pět set denně ve druhé polovině ledna. Vydechneme si v únoru. Taková je bohužel situace," uvedl po Seznam Zprávy neurobiolog a expert na diagnostiku DNA Omar Šerý

Šerý navíc dává často důraz na fakt, že skutečná čísla nakažených jsou mnohonásobně vyšší, než je psáno a uváděno. Připustil, že v Česku je nakaženo přes milion lidí. "Domnívám se, že to tak je. V naší laboratoři jsme ve středu zpracovali přes osm set vzorků a přes třicet procent bylo pozitivních. Den předtím to bylo osmadvacet procent. Nárůsty podílu jsou vidět už v jediném týdnu. A protože denně testujeme stovky lidí, tak ta procenta představují naprosto relevantní údaje," vysvětlil Šerý.

Česko v semaforu zčervenalo

Zintenzivňuje se testování, od středy do pátku denní počet testů pokaždé přesáhl 44 000. Mezi testovanými bylo v těchto dnech vždy víc než 30 procent pozitivních výsledků. Údaje o testech za sobotu zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes večer.

Nejvíce nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1115 případů na 100 000 obyvatel. Shodně zhruba 1025 nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní je na Prostějovsku a Vsetínsku. Pod 400 má tento údaj jen Chebsko a Teplicko.

V takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který ukazuje riziko nákazy v Česku, je celá země už červená, v nejvyšším třetím stupni rizika. Při páteční aktualizaci se na červenou dostalo posledních pět krajů, které byly ještě o týden dřív v nižším oranžovém stupni rizika. Červená barva znamená komunitní šíření nákazy, tedy že se hygienikům nedaří nalézat její zdroje.

Babiš chce prodloužit nouzový stav

Premiér Andrej Babiš v sobotu v rozhovoru pro Rádio Z uvedl, že pro zvládnutí epidemie bude zřejmě potřebné prodloužit nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu. Podobně se ve čtvrtek vyjádřil ministr zdravotnictví Roman Prymula Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat Sněmovnu.

Související články

Další články