Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Za sedm milionů v krabici od vína sedm let natvrdo. Rathův trest je pravomocný

Zdroj: profimedia.cz
rozhodnutí soudu
Bývalý hejtman David Rath neuspěl u odvolacího soudu. Ve středu odvolací pražský vrchní soud potvrdil jeho vinu a vynesl nový verdikt: Rath i dalších osm obžalovaných jsou vinni. Bývalý hejtman so bude muset odpykat 7 let ve vězení a zaplatit peněžitý trest 10 milionů korun. Rozsudek je již pravomocný.

Rath se k vyhlášení rozsudku k soudu nedostavil. Soud rozhodl také o vině bývalé ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové a jejího manžela Petra Kotta. Předseda senátu Pavel Zelenka přednesl pravomocný rozsudek, ve kterém figurovaly i peníze v krabici od vína. Policisté Ratha zatkli v květnu 2012, u sebe měl krabici od vína a v ní sedm milionů korun.

Obžaloba v první části Rathovy korupční kauzy se týká přijímání úplatků, uplácení a manipulací s tendry na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. V kauze kromě bývalého hejtmana figuruje dalších deset lidí.

Rathovi uložil prvoinstanční soud trest 8,5 roku vězení. Kottovi dostali o rok méně. Klíčovou roli sehrála podnikatelka Ivana Salačová. Žena se ke korupci přiznala a popsala, jak systém ovlivňování zakázek vypadal.

Krajský soud v Praze se nyní zabývá také druhou větví případu. Ta se týkala dalších údajně zmanipulovaných zakázek. V této části čelí obžalobě kromě Ratha a Kottových například vysocí manažeři Metrostavu. Státní zastupitelství stíhá i firmy. Hlavní líčení začalo v lednu a je prozatím naplánováno do konce října.

Související články

Další články