Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Za první den plošného testování prý ani jeden nakažený: Vojtěch tutlá data?

Za první den plošného testování prý ani jeden nakažený: Vojtěch tutlá data?
Zdroj: profimedia
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus
Za první den plošného testování na koronavirus se údajně nákaza neprokázala ani u jediného člověka. Informoval o tom portál Neovlivni.cz s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má data o epidemii tajit. Dokonce se prý o informace nedělí ani s ostatními resorty.

Ve čtvrtek proběhlo v Česku poprvé plošné testování, jehož výsledky ministerstvo zdravotnictví zatím nezveřejnilo. Portál Neovlivni.cz se ale dostal k informaci, že mezi tisíci otestovaných se nevyskytl ani jeden pozitivní případ nákazy koronavirem

"Nebyl tam žádný záchyt," řekl webu zdroj, který má k výsledkům přístup. Ministerstvo zdravotnictví podle všeho tají klíčová data o nákaze nejenom před veřejností, ale i před ostatními resorty. V pátek se jich dožadoval i vicepremiér a šéf krizového štábu Jan Hamáček (za ČSSD), ale marně.

"Prymula mu řekl, že těch pozitivních je zatím málo. Žádné číslo nepadlo," řekl portálu Neovlivni.cz člen krizového štábu.

Tajnosti, které s čísly o koronavirové epidemii resort zdravotnictví dělá, už údajně vadí i lidem z armády nebo Hamáčkova ministerstva vnitra Tyto subjekty se na boji s nákazou přímo podílejí, k zásadním informacím se ale prý nedostanou, protože jim je Vojtěchovo ministerstvo neposkytuje.

Šéf statistiků: Data neotevřu

Otevřeně se k tomu přiznal i vedoucí zdravotních statistiků Ladislav Dušek. "Vzniká řada určitě v dobré víře iniciovaných návrhů různých řešení, kdy přicházejí různé klastry, asociace, konglomerace, s. r. o. a a. s. a říkají – teď právě umírá svět a my ho umíme zachránit, ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, co umí smartphone. Ať Dušek otevře data a my vám ukážeme, jak se modeluje. A já na to říkám, jestli chcete podepsat, že jsem blbý, s tím není vůbec žádný problém. Já si takhle připadám od dětství. Ale já ta data nikdy v životě nemůžu otevřít," řekl poslancům ze zdravotního výboru. Jejich jednání bylo nahráváno.

Nula pozitivních případů ze čtvrtka se dá vysvětlit chybovostí použitých testů, na kterou ministerstvo upozorňovalo předem. Také to může být tím, že mezi testovanými převládali senioři, kteří byli přes měsíc izolovaní. Vyloučit se nedá ani to, že výsledky jsou správně a mezi testovanými skutečně nikdo infikovaný nebyl.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy