Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Za pravdivé věštby ho nakonec upálili! Co lidstvu předpovídal skotský Nostradamus?

Brahanský věštec je mezi Skoty velmi známý a vážený, přestože mnoho
lidí nevěří, že skutečně žil.
Zdroj: twitter.com
Bylo by bláhové se domnívat, že tak udatný a hrdý národ, jako jsou Skotové, nemá svého Nostradama. Velký věštec země dud, kiltů a whisky si říkal prostě Brahanský věštec, podle panství Brahan, kde pobýval. Žil v 16. století a některá jeho proroctví jsou tak působivá, že jsou citována i dnes. Předpověděl totiž stavbu železnice, těžbu ropy či vybudování tunelu pod kanálem La Manche.

Dar druhého zraku

Vlastním jménem se jmenoval Coinneach Odhar a velmi brzy se stal věhlasným. Své předpovědi prováděl na základě vizí, které přicházely prakticky neustále, byl totiž obdařen takzvaným druhým zrakem, který mu umožňoval vidět nejen svůj současný svět, ale i ten budoucí. Podle legendy prý tento dar Coinneachovi zajistila jeho matka, když jedné noci potkala na hřbitově ducha dánské princezny. Výměnou za to, že jí ukázala cestu zpět do jejího hrobu, si vymínila, aby jeho syna obdařila schopností „druhého zraku“. Nadcházejícího dne prý malý Coinneach našel malý kámen s dírou uprostřed, skrz níž bylo možné vidět obrazy budoucnosti.

Chmurné vize

Některé z jeho věšteckých vizí se opravdu po jeho smrti skutečně naplnily. Byla to například bitva u Cullodenu – krvavá řež mezi britskými vojsky a skotskými horaly, která se odehrála v roce 1746 na Skotské vysočině. Brahanský věštec o téměř dvě století dříve navštívil dějiště budoucí bitvy a pronesl slova o tom, jak je šťastný, že se již nedožije toho, jak bude Vysočina zbarvena krví a hlavy sekány po tuctech.

Železnice a ropa

Brahanský věštec byl také velmi úspěšný při předpovídání dopravních staveb, protože prorokoval, že všechna velká jezera (Loch Ness, Loch Oich a Loch Lochy) budou propojena. To se skutečně stalo, když byl v 19. století dokončen Kaledonský kanál. Hovořil také o obrovských černých ořích bez uzd, dštících kouř a oheň, kteří potáhnou řady vozů skrz horská údolí. O 200 let později byla v oblasti Skotské vysočiny vybudována železnice. Předpověděl také těžbu ropy v Severním moři, když jednou řekl: „Černý déšť přinese de Aberdeenu bohatství.“

Suchou nohou do Francie

Až neuvěřitelně zní věštba, že jednoho dne dojde k obnovení skotského parlamentu. To prý ale přijde, teprve až člověk přejde suchou nohou z Anglie do Francie. V roce 1994 byl zprovozněn Eurotunel, Skotský parlament byl znovu ustanoven v roce 1999.

Pátá věž

Ještě šíleněji znělo proroctví, které Brahanský věštec pronesl v okolí Brahanu, když hleděl do polí: „Až ve vesnici se čtyřmi kostely vyroste další věž, z nebe se objeví zde loď a zakotví u ní.“ Jakkoli bizarní vám to může připadat, skutečně se taková věc stala. Podle tradice mělo jít o lázeňské městečko Strathpeffer, kde skutečně byly čtyři kostely. Když bylo na konci 19. století rozhodnuto o stavbě pátého, mnoho lidí znalých proroctví se obávalo, že dojde k zaplavení města. Jaké ale bylo překvapení, když zde v roce 1932 musela nouzově přistát vzducholoď a byla přivázána právě k věži nejnovějšího kostela. Proroctví se do písmene vyplnilo způsobem, který opravdu nikdo nečekal.

Posel špatných zpráv

Schopnost předpovídat budoucnost se Brahanskému věštci bohužel stala osudnou. Když se jej komtesa ze Seaforthu zeptala na jeho vize ohledně jejího manžela, jenž byl tou dobou na návštěvě v Paříži, měl věštec vidění, v němž spatřil hraběte s jinou ženou. Také předpověděl, že rod Seaforthů nakonec vymře a že poslední z hraběcích potomků bude hluchoněmý. To se skutečně stalo, Francis Humberston Mackenzie, poslední z rodu Seaforthů, protrpěl v dětství spálu a ztratil sluch i schopnost mluvit. V roce 1783 zdědil hraběcí titul, ale všechny jeho čtyři děti zemřely před dosažením dospělosti. Rod Seaforthů tak skončil s Francisovou smrtí v roce 1815. Ke své smůle byl Brahanský věštec za svou troufalost obviněn z čarodějnictví a upálen v sudu s dehtem.

Skutečnost, nebo legenda?

Brahanský věštec je mezi Skoty velmi známý a vážený, přestože mnoho lidí nevěří, že skutečně žil. Někteří badatelé mají za to, že Brahanský věštec je spojení více lidí, kteří se v té době věnovali předpovídání budoucnosti. Tomu, že šlo skutečně o jednu opravdovou postavu, nahrávají záznamy o poustevníkovi poblíž města Brahan, který skutečně věštil. Ať už je pravda jakákoliv, proroctví Brahanského věštce jsou brána vážně, což můžeme vidět velmi názorně. Poblíž Brahanu stojí keltský monolit zvaný Orlí kámen. Jedna z věšteb zní tak, že pokud bude s tímto kamenem třikrát otočeno, nastane konec světa. Proto byl kámen před pár lety oblit betonem. Opatrnosti není nikdy nazbyt.

Poskytovatel služeb: E.M.A. Europe, s.r.o., tech. zaj. Materna, 1 SMS/max. 46 Kč, P. O. Box 14, 110 05 Praha 015, www.ema.bzwww.platmobilem.cz

Související články

Další články