Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Za pomalé očkování může společnost Pfizer, upravuje výrobu, hájí Babiš svou vládu

Zdroj: Profimedia
Vakcína
Jediná cesta, jak se dostat z koronavirové pandemie, vede podle premiéra Andreje Babiše přes očkování. Česko proto objednalo 19 854 450 vakcín, kterými vláda hodlá do léta proočkovat všechny občany. Řada lidí si ale stěžuje, že jsme s vakcinací výrazně pozadu oproti jiným státům, jako je například Izrael. Podle Babiše to ale není chyba vlády, může za to údajně zpomalení dodávek.

Česká republika už proočkovala více než 100 tisíc obyvatel. V první fázi se vakcíny dočkali především lékaři a jak uvedl Andrej Babiš (66) ve svém videopříspěvku "Čau lidi", i nadále jsou zdravotníci prioritou. "My musíme ochránit lékaře, kteří jsou na těch covidových jednotkách, kteří se o nás starají. A to není jenom o covidu, ale máme tady onkologické pacienty a tak dále," vysvětlil premiér s tím, že Česko má zatím ještě k dispozici přibližně 60 tisíc vakcín.

Celkově stát podle Babiše objednal 19 854 450 vakcín, z toho 12 milionů od firmy Pfizer/BioNTech, dalších 1 908 000 by mělo dorazit od Moderny, 3 miliony od Astra Zeneca, 987 tisíc od CureVac a 2 004 000 od Johnson and Johnson. "Těch vakcín je dost pro všechny. Já doufám, že postupně všechny přesvědčíme, že očkování je to řešení. Je to důležité, jsem o tom přesvědčen," říkal premiér na sociálních sítích.

Na všechny se dostane

Lidem ale vadí, že stát očkuje příliš pomalu. Podle Babiše to ale není chyba vlády, nýbrž společnosti Pfizer/BioNTech, která údajně snížila dodávky, protože upravuje výrobu. "Takže by bylo dobré si uvědomit, že chápu, že my můžeme za všechno, ale u té vakcíny jsme zkrátka odkázáni na Evropskou komisi, na dodavatele," hájil premiér svou vládu a dodal, že by tento týden mělo dorazit dalších 93 600 vakcín.

Podle Babiše je třeba si uvědomit, že žádná země nedostane všechny objednané vakcíny najednou. "Mají nějaký termín dodávky. A na první kvartál máme bohužel jenom cirka necelých 1,5 milionu. Na druhý kvartál bychom teoreticky mohli dostat až 4 miliony. Takže je potřeba být trpěliví, na každého se dostane," uklidňoval Babiš a dodal: "My jsme připraveni, jsme schopni očkovat. A očkujeme."

Související články

Další články