Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Za pandemii si mohou lidé sami: Byla to jen otázka času, tvrdí americký vědec

Ptačí trh v Asii.
Zdroj: pixabay
+ Další fotografie
nákaza
Podle amerického vědce Thomase Lovejoye, který přednáší ekologii na Univerzitě George Masona, si mohou za pandemii lidé sami. A to proto, že čím dál častěji pronikají do světa přírody a zvířat, kde nemají co dělat. Podle vědce bylo jen otázkou času, kdy nový vir způsobí globální pandemii. Největší problém vidí v nelegálním obchodu s volně žijícími zvířaty. Na vědcův výzkum na serveru The Guardian upozorňuje portál iDnes.

Lovejoy je přesvědčen, že za výskyt koronaviru si může člověk sám. Podle něho "to není pomsta přírody," jak se někdy uvádí. Problém jsou prý hlavně nelegální obchody se zvířaty, které jsou v Asii a Africe běžnou praxí.

Byla to jen otázka času

Na zvířecích trzích se často prodávají chovaná zvířata společně s volně žijícími, v kombinaci s ovocem, zeleninou a rybami. „Tato pandemie je následkem našeho vytrvalého a nepřiměřeného pronikání do přírody, a rozsáhlých trhů s volně žijícími zvířaty v jižní Asii a v Africe. Je zjevné, že bylo jen otázkou času, než se něco podobného stane,“ uvedl Lovejoy ve výzkumu, který zveřejnil server The Guardian.

Nehygienické podmínky na zvířecích trzích

Podobný trh byl i ve Wu-chanu, kde se prodávala živá zvířata včetně lišek, krys, veverek, vlčích mláďat a mloků. To bylo podle vědce pravděpodobně zdrojem nákazy koronaviru a přenosu na člověka.

Lovejoy ve výzkumu dále uvádí, že by alespoň trochu pomohlo oddělit na trzích volně žijící zvířata od těch domácích. Viry by tak měly k dispozici méně nových druhů, na které by se mohly přenést. "V mnoha ohledech by bylo nejlepší podobné trhy úplně zrušit, ale to by jen posílilo černý trh, s nímž by bylo mnohem těžší se vypořádat,“ uvedl. "Řešením je přijmout mnohem uctivější přístup k přírodě, což zahrnuje i vypořádání se s klimatickými změnami a vším ostatním,“ dodal Lovejoy.

Pandemie bude v letošním roce stát podle Světového ekonomického fóra globální ekonomiku bilion dolarů.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy