Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Za oslavu Vánoc až na 5 let do vězení? V Brunejském sultanátu ano!

Zdroj: archiv
Celý svět slaví Vánoce. Někde více, jinde méně. A rozhodně za to žádné postihy nejsou. A že byste si za oslavu Vánoc šli sednout pěkně do chládku? Tak to vůbec nehrozí. V Brunejském sultanátu ale ano!

Schválili tam totiž zákon, který z oslavy Vánoc udělal trestný čin Pokud tam lidé budou zpívat, posílat přáníčka, dávat si dárky nebo zdobit si dům, můžou skončit až na 5 let za mřížemi. Slavit tam Brunejci smějí jen s povolením vlády.

„Muslimové, kteří budou během vánočních oslav vystavovat kříže, věšet vánoční osvětlení, zdobit vánoční stromeček, zpívat náboženské písně, posílat vánoční přání, užívat symbolů náboženství, vyrábět dekorace nebo dělat cokoliv, co zahrnuje uctívání tohoto náboženství, jsou proti islámské víře,“ znělo varování brunejských imámů.

Je to nařízení od sultána Hassanala Bolkiaha. Vzít si tam Brunejci nesmějí ani santovskou čepici. Občané, kteří nejsou muslimského vyznání, sice Vánoce slavit mohou, ale pouze uvnitř svých komunit a v rodinném kruhu. A nesmějí být vidět na veřejnosti. Předem ale jejich oslavu musí nahlásit a počkat si, jestli vůbec dostanou povolení od úřadů.

Brunejský sultanát sousedí jenom s Malajsií a od roku 1967 mu absolutisticky vládne 68letý Hassanal Bolkiah. Je jedním z nejbohatších lidí na světě. Jeho majetek se odhaduje na 20 miliard dolarů.

Související články

Další články