Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Za napuštěný bazén pokuta 50 tisíc korun: Seznam obcí, kde na koupání zapomeňte

Za napuštěný bazén pokuta 50 tisíc korun: Seznam obcí, kde na koupání zapomeňte
Zdroj: archiv
sucho
Období suchých let si vybírá svou daň. Vody je málo a některé obce v České republice přichází s přísnými zákazy. Kdo byl v minulých letech zvyklý zalévat zahradu či napouštět bazén z obecního vodovodu, má teď smůlu. Za porušení zákazu mohou hříšníci zaplatit pokutu až 50 tisíc korun.

Některé obce už loni zakázaly svým občanům napouštět bazény z obecního vodovodu. V Drahanovicích na Olomoucku je situace natolik vážná, že se starosta rozhodl přejít k radikálnímu zákazu, za jehož porušení může hříšník zaplatit pokutu. "Je to kvůli některým neukázněným občanům," řekl pro ČTK starosta obce Tomáš Kröner.

Občané skoro vypustili vodojem

Vodovodní síť podle něho přestala stíhat. Loni to došlo tak daleko, že se prý "několika spoluobčanům povedlo málem vypustit obecní vodojem." "Jedna větev vodovodního rozvodu musela být na dva dny odstavena od pitné vody," popsal starosta. Podle něho lidé zákaz zatím dodržují. Buď bazén nenapustí vůbec, anebo si nechají dovézt vodu cisternou.

Ke stejnému zákazu dospěli v obci Tochovice na Příbramsku. Tam hrozí za porušení zákazu až padesát tisíc korun. Při vyšších odběrech vody tam navíc dochází k problému s udržením kvality vody. "Máme udělanou úpravnu vody na mangan a na železo, máme čtyři zdroje a mícháme je tak, abychom nemuseli čistit ještě pesticidy. A když se nám takto výrazně zvedne odběr, tak nám ty zdroje nestačí na namíchání té vody," uvedl starosta Radek Walter.

Sousedská "výpomoc"

Zákaz napouštění bazénů kvůli suchu momentálně platí v několika stovkách obcí. I když se starostové shodují na tom, že je poměrně těžké odhalit neukázněné občany, zároveň přiznávají, že sousedé v mnoha případech fungují skvěle. Sousedy, kteří si napouští bazén nebo z obecního řadu zalévají zahradu, chodí na úřad jednoduše udávat.

Další obce

A kdo další má smůlu? Majitelé zahradních bazénů v Dlouhé Lhotě, Velkých Roudců, Rozseči nad Kunštátem, Skrchově a Uhřicích na severu Blanenska mohou vodu používat pouze k pití a osobní hygieně. Některé obce vydaly zákaz odběru povrchových vod již loni a stále platí, jedná se o obce Lichoceves, Zákolany či Svrkyně. K opatření se uchýlily také Tochovice na Příbramsku a Hvězdlice na Vyškovsku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy