Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Za kauzou LTO se táhnou brutální vraždy. Oběť roztrhanou bombou sbírali policisté po kouskách

Podnikatel Milan Šišma vydělal na LTO miliony.
Zdroj: Profimedia
Polosvět

Kauza Lehké topné oleje proslula nejen proto, že obchodníci s palivy obrali stát až o sto miliard korun, ale také pro řadu bestiálních vražd. Většina z nich se odehrála v polovině 90. let, velká část z nich je přitom dodnes neobjasněna. O třech z nich vypráví i dokument Polosvět od České televize, ví se ale i o dalších mordech a také pokusech o vraždu, zejména novinářů, kteří o kauze psali.

Lubomír Holý

Obchod s LTO stál život Lubomíra Holého. Velkoobchodník s olejem, který byl napojen na Chemopol, tedy společnost, která hrála významnou roli v kauze LTO, byl zastřelen ve svém bytě 15. ledna 1995. Útočník mu nejprve vypnul pojistky elektrického rozvodu. Holý je šel nahodit, ale vrah ho s pistolí v ruce natlačil zpět do bytu a zastřelil ho přes polštář.

Podle obžaloby si likvidaci obchodníka s LTO objednali podnikatelé Vratislav Kutal a Milan Šišma. Zprostředkovatelem měl být Jiří Večeř, který u soudu označil jako hlavního objednavatele právě Šismu. Ten byl narozdíl od Kutala za tento skutek odsouzen. Nájemný vrah Radek Jašek pak dostal 13 let.

Marek Lehký

Podobně jako v předchozím případě i na vraždě Marka Lehkého se mělo podílet trio Kutal, Šišma a Večeř. "Lehký byl v podstatě bílý kůň, přes jehož jméno šly obchody s LTO. To, že jím byl, bylo veřejné tajemství, on se tím ani nijak netajil," vysvětlil v dokumentární sérii Polosvět od České televize kriminalista Vlček. Lehký si znepřátelil své kumpány tím, že nedodržel pravidla jejich podnikání, dlužil jim obrovskou sumu peněz a vyúčtoval si třeba dodávku, která nikdy nedorazila.

Proto si Šišma objednal u Večeře Lehkého smrt. Podnikatele nejdřív unesli, aby mu na tělo připevnili výbušninu. Následně ji na něm na břehu řeky Moravy odpálili. Kousky těla byly rozmetány všude po okolí a kriminalistům dlouho trvalo, než se jim podařilo zjistit, o koho se jedná. "Vzorky toho těla jsem do Prahy převážel osobně. Lehkého jsem znal, on byl hnědovlasý. Na zbytcích toho těla bylo ochlupení naprosto bílé, takže tu hrůzu, co si prožil, bych nikomu nepřál," vzpomíná Vlček. Večeř byl za vraždu odsouzen na 12 let.

Miroslav Kovařík

V květnu 1995 došlo k vraždě Miroslava Kovaříka, někdejšího náměstka Františka Čuby a šéfa zahraničního obchodu v DAK Slušovice. Smrt podnikatele zapříčinila nastražená bomba pod sedadlem jeho auta. Ta byla odpálená za pomoci rádia a zasáhla nejen Kovaříka, ale i jeho sedmnáctiletou dceru. Zatímco podnikatel zemřel při převozu do nemocnice, dcera zázračně přežila.

"Jedna z verzí motivů vraždy pana Kovaříka byla ta, že v den, kdy zemřel, měl údajně odjet do Prahy, aby intervenoval proti dovozu LTO do republiky," říká v dokumentu Polosvět kriminalista Miroslav Vlček. Až později se vyšetřovatelé dozvěděli, že Kovařík byl sám zapojen do kauzy LTO a pod rukama mu prošly stovky milionů. Navíc vlastnil sklad pohonných hmot, kterým konkuroval dalším podnikatelům s palivy. Právě konkurence ho nejspíš stála život. Z vraždy byl v roce 2015, pouhých pár dní před promlčením, obviněn opět Večeř, a to poté, co byl propuštěn z vězení. Soud ho ale následně zprostil všech obvinění a případ dodnes zůstává nevyřešen.

František Blažíček

Stejně jako Kovařík i František Blažíček měl být údajně obětí Jiřího Večeře. Podobně jako v předchozím případu byl ale Večeř zproštěn obvinění. Blažíček byl taktéž podnikatelem s lehkými topnými oleji a byl zastřelen 12. května 1995 ve Starém Městě u Uherského Hradiště, tedy nedlouho po smrti Kovaříka. Dodnes neznámý pachatel lichváře zastřelil skrze okno v jeho vile.

Podle vyšetřovatelů měl obě vraždy zprostředkovat Večeř. Jak zaznělo u soudu, důvodem měly být údajně dluhy. To se ale nepodařilo prokázat, jelikož tým TEMPUS, který oba zločiny vyšetřoval, nedodal dostatek přesvědčivých důkazů.

Další zločiny

S kauzou LTO se pojí i řada dalších zločinů a údajně až 13 vražd, z nichž řada je stále nevyřešena. Obchodníci s lehkými topnými oleji také ohrožovali novináře. Například Janu Lorencovou, redaktorku České televize, se snažili neznámí pachatelé zastrašit, a jak prozradila v dokumentu Polosvět, došlo i na pokus o vraždu, kdy ji srazili autem nebo se ji snažili na dálnici vytlačit z vozovky. Existovala i objednávka na vraždu novináře Blesku Stanislava Čecha, k té ale naštěstí nikdy nedošlo.

O život podle Radiožurnálu málem přišel i podnikatel Rudolf Bucko. Ten byl na objednávku unesen a pachatelé se ho měli snažit uškrtit. Čin ale nedokonali. Bucko totiž údajně nabídl vrahům větší částku, než nabízel objednavatel. Nechal jim tak své šaty jako důkaz, že k mordu skutečně došlo, a uprchl na falešný pas do Německa.



Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy