Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Za hranice nebo do hospody pouze pro očkované? Evropské státy zvažují vakcinační pas

Zdroj: eXtra.cz
Vakcína
Ještě před začátkem očkování se světem šířila řada hoaxů, které říkaly, ať se lidé nenechají očkovat. Nyní, když se vakcína začíná pomalu distribuovat, ji řada lidí odmítá. Hlavy států i odborníci tak přemýšlejí, jak veřejnost namotivovat k tomu, aby se nechala naočkovat. Jednou z možných variant je takzvaný očkovací pas. Díky němu by tak lidé s vakcínou mohli mít jisté výhody, jako třeba návštěvy restaurací nebo cesty do zahraničí. Velká část veřejnosti v tom ale vidí zásah do osobní svobody.

Cestování v současné koronavirové době je čím dál tím složitější. Většina zemí totiž požaduje buď platný negativní test, nebo podstoupení různě dlouhé karantény. Řešením by tak pro někoho mohl být takzvaný evropský vakcinační pas, nad kterým uvažují státy Evropské unie. Myšlenkou je, že by lidé s očkováním proti koronaviru mohli cestovat bez omezení, jelikož by od nich nemělo hrozit žádné riziko.

S podobnou verzí mezinárodního očkovacího pasu pracuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). „Prvním pilotním projektem snahy pod vedením WHO, který by měl být realizován koncem května 2021, bude digitálně ověřitelný mezinárodní očkovací průkaz,“ uvedla pro web Lidovky.cz Barbora Peterová, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Zatím tedy žádný takový pas není v platnosti, to se ale může v rámci několika měsíců změnit.

Izraelský průkaz slibuje výhody

Další variantou, o které státy uvažují, je průkaz, který by mohl znamenat výhody pro naočkované občany dané země. Pro ně by tak nemusela platit vládní nařízení, jako třeba zákaz vycházení a mohli by i do restaurací. To by mělo zároveň být i motivací pro lidi, kteří váhají s očkováním či ho úplně odmítají.

K takovému kroku sáhli v Izraeli, kde lidé po přeočkování obdrží takzvaný zelený pas, který jim umožní navštěvovat zakázaná místa nebo nedodržovat vládní nařízení. Zatím ale v zemi ještě nikdo nedostal druhou vakcínu, jelikož je ještě brzy. Nad podobným pasem pak uvažuje i Maďarsko.

V Česku je očkování dobrovolné

Otázku očkovacího průkazu řeší i odborníci v Česku. Tady by to ale narazilo, jelikož vláda slíbila, že očkování bude dobrovolné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný pak přímo řekl, že s odmítnutím vakcíny se nebudou pojit žádné sankce. Veřejnost by to totiž mohla vnímat jako diskriminaci a zásah do osobních svobod. V Česku tak sice existuje očkovací průkaz, ale nejsou s ním spojené žádné výhody či nevýhody, má pouze pomoci státu, aby měl přehled o tom, kdo je očkovaný.

Na očkování ale mohou tlačit firmy u svých zaměstnanců. Podle serveru Lidovky.cz k tomu sáhne nejspíš mladoboleslavská Škoda Auto, která chce mít své zaměstnance proočkované. Firma se ale nejspíš uchýlí k formě bonusů, jako je třeba zvýhodněná cena některých produktů. Zaměstnanci by tak neměli být nijak sankcionováni.

Související články

Další články