Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Za housky a koblihy měsíce za mřížemi: Věznice zaplňují recidivisté, kteří kradli v nouzovém stavu

Za housky a koblihy měsíce za mřížemi: Věznice zaplňují recidivisté, kteří kradli v nouzovém stavu
Zdroj: unsplash.com
Vězení
V době nouzového stavu se rozhodně nevyplatí krást. Pokud ukradnete i třeba jen drobnost, sazba za takový trestný čin je stanovena na dva až osm let odnětí svobody. Například jeden z recidivistů byl za krádež zubních kartáčků za bezmála dva tisíce korun v první instanci odsouzen na tři roky. Až v odvolání dostal podmínku. Přísnější tresty pak samozřejmě vyžadují nákladný proces v poměru ke způsobené škodě.

Nejvyšší státní zastupitelství jen za období nouzového stavu eviduje více než 8000 spáchaných krádeží a čtyři desítky podvodů, přičemž u 1365 případů krádeží už byl odhalen pachatel. U více než tisíce z nich pak už bylo zahájeno trestní stíhání.

Například jeden odsouzený ukradl zubní kartáčky v hodnotě 1800 korun v době nouzového stavu. Recidivistovi pak soud vyměřil tříletý trest odnětí svobody. Odvolací soud nakonec trest snížil na jeden rok nepodmíněně. Odsouzený již byl v podmínce. "Ve druhém případě za krádež kabelky v hodnotě 260 korun dostal pachatel, taktéž recidivista, devět měsíců vězení nepodmíněně," řekl pro Právo právník Jakub Kadlec z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Týden za mřížemi je větší fackou než podmínka

"Nijak se nerozlišuje, zda pachatel ukradl důležité léky či nedostatkové roušky, nebo zda v obchodě strčil do tašky potraviny či drogerii v hodnotě pár korun. Zákonem je v této situaci za trestný čin krádeže stanovena sazba dva až osm let odnětí svobody," uvedl Kadlec. Soudy již podle něj ale využívají možnost snížit trest pod zákonnou sazbu.

"Opravdu je škoda za tisícikorunu adekvátní tomu, aby aktivovala státní aparát od policie přes státní zastupitelství až po soud? Vhodné by bylo najít jinou úpravu," myslí si právník Tomáš Šetina z advokátní kanceláře Šetina, Komendová & Partners.

Věznice v České republice dlouhodobě řeší problém s malou kapacitou. Jsou neustále přeplněné. Podle údajů Vězeňské služby je kapacita věznic vyčerpána na sto procent. Ve výkonu trestu je aktuálně zhruba 20 tisíc osob. Náklady na jednoho vězně se pohybují kolem tisícovky na den.

Proto mnozí soudci, ale i lidé z neziskových společností, které se vězeňstvím zabývají dlouhodobě, volají po alternativních trestech, ovšem marně. "Měly by se zavést krátkodobé tresty na týden, dva. Naopak podmínka je pro mnohé výhra, že nebyli potrestáni. Čtrnáct dní ve vězení je velké omezení, pořádná facka," uvedl na právnické konferenci Petr Schneedöfler ze spolku Lighthouse.

Související články

Další články