Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Za čtyři roky nevyprodukovala žádný odpad! Jak žít uprostřed velkoměsta a neničit planetu?

Zdroj: instagram
+ Dalších 5 fotografií
Lauren Singer byla studentkou životního prostředí a jednoho dne se rozhodla, že už dál nebude produkovat žádný odpad, který by na zemi zůstal další desítky, dokonce stovky let. Odpad, který za tu dobu, co učinila toto rozhodnutí, vyprodukovala, se vejde do jedné malé sklenice.

Začalo to, když byla Lauren ještě studentkou. Její spolužačka každý den nosila do školy oběd v plastové igelitce, jídlo v plastovém obalu, nápoj v plastové lahvi a balíček chipsů v plastovém pytlíku. Tento nerozložitelný odpad každý den mířil do koše. Ten samý scénář se opakoval každý den. Lauren byla na spolužačku naštvaná a přemýšlela o produkci odpadu stále více.

"Přišla jsem domů, otevřela lednici a viděla jsem, že všechno jídlo, které tam je, je v plastových obalech. Řekla jsem si, sakra, já jsem ale pokrytec. Všichni jsme pokrytci, studujeme životní prostředí a denně planetu zabíjíme," uvádí svůj příběh na svém blogu

A tak si Lauren udělala průzkum, začala se zajímat o to, jak žít tak, aniž by její životní styl měl negativní dopad na planetu. Nakonec se rozhodla, že radikálně změní svůj život, a krůček po krůčku svůj plán začala realizovat. "Většina lidí si ani neuvědomuje, jaký dopad má například obyčejná igelitová taška, přitom ta se dá pohodlně nahradit látkovou z bavlny, kterou můžete používat do nekonečna, až dokud se nerozpadne. A až se tak stane, rozloží se za několik týdnů," vysvětluje Lauren. A to je teprve malá ukázka.

Lauren stejně jako tisíce dalších lidí, kteří se rozhodli žít tento zero waste lifestyle, nahrazují běžné každodenní produkty těmi ekologickými. Igelitky za látkové tašky, plastové lahve za lahve metalové, dokonce plastová brčka za kovová. A to je stále jen zlomek. Na Lauřině blogu si můžete prohlédnout nespočet tipů, jak vyměnit běžné plastové produkty každodenního použití za ekologické nebo třeba jak nakupovat potraviny bez plastu.

A u toho Lauren stále nekončí. Rozhodla se totiž, že plast ze svého života eliminuje kompletně. A tak nahradila všechny plastové věci přírodní alternativou Plastový zubní kartáček za dřevěný, odličovací tampony za bavlněné, houbičky na mytí nádobí za dřevěný kartáč a v neposlední řadě například zubní pastu, jejíž obal se nikdy nerozloží, za pastu, kterou si sama vyrobila.

To je totiž další z výhod zero waste životního stylu. Většina lidí si nekupuje kosmetické produkty a produkty na úklid, ale naopak si je vyrábí. "Je to jednoduché, výroba zubní pasty nebo například vlastního deodorantu zabere asi deset minut a vy víte naprosto přesně, co používáte. Víte, že produkt neobsahuje žádné chemikálie, a navíc si můžete vybrat vlastní složení, vůni, příchuť, jednoduše cokoliv," říká Lauren

Ta si ze svého koníčku udělala živobytí a nyní píše a přednáší o zero waste životním stylu. Nedávno si dokonce otevřela svůj první zero waste obchod, kde mimo jiné prodává například prací prostředek vyrobený tímto způsobem pod vlastní značkou Simply Co "Každý tak může žít. Jsem mladá holka, žijící uprostřed New Yorku, když to zvládnu já, zvládne to každý. Třeba jednou skutečně učiníme svět lepším místem."

V Čechách a na Slovensku je tento životní styl také velmi rozšířen, více se o něm můžete dočíst například zde nebo zde, kde se dozvíte vše o zero waste komunitě u nás.

Související články

Další články