Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Za alkohol, hazard a cigarety si výrazně připlatíme: Vláda podpořila jejich zdražení

Zdroj: archiv
zdražování
Už od příštího roku bychom si měli výrazně připlatit za cigarety, tabák a hazard. Spotřební daň z těchto věcí by totiž měla stoupnout. Tento návrh v pondělí schválila vláda. Daň za půl litru čtyřicetiprocentního alkoholu by měla vzrůst o 7,50 Kč, u cigaret by měla zase daň stoupnout deset procent. Vláda ale na druhou stranu odmítla toleranci půl promile alkoholu v krvi u řidičů nebo dobrovolný pobyt dětí v diagnostických ústavech.

Co se týče hazardu, tak provozování kurzových sázek by mělo být nově zdaněno 25 procenty, loterie 30 procenty a hrací automaty 35 procenty. Podle informací ČTK by daňová zátěž u jedné krabičky cigaret od tabákových firem mohla stoupnout o 12 až 13 korun.

Veřejné rozpočty by podle propočtů ministerstva financí měly změnami získat v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun. U půllitrové lahve čtyřicetiprocentní lihoviny by cena kvůli zvýšení daně stoupla o 9,1 koruny, sdělila Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

TOP 09 se zvyšováním daní nesouhlasí a bude proti návrhu. ODS se zvýšením daní z lihu a tabáku na druhou stranu souhlasí a všechny návrhy na zvýšení daní musí schválit parlament.

Související články

Další články