Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Z vily Václava Havla zbyly trosky: Měl by oči pro pláč, řekl portugalský zaměstnanec

Z vily Václava Havla zbyly trosky: Měl by oči pro pláč, řekl portugalský zaměstnanec
Zdroj: archiv
+ Dalších 8 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Psal se rok 2000, když si někdejší prezident Václav Havel (†75) se svou milovanou manželkou Dagmar (66) pořídili vilu na krásném portugalském pozemku v přímořské vesnici Olhos de Água. Čas strávený v nádherné destinaci měl zmírnit jeho vleklé zdravotní problémy, které mu přivodily opakované komplikace se zánětem dýchacích cest. Redaktoři eXtra.cz se na místo, kde někdejší hlava státu relaxovala, vypravili. Vila byla ale před lety srovnána se zemí. Mluvili jsme s mužem, který nám prozradil, že Václav Havel byl jeho klientem - dělal mu správce nemovitosti.

Pozemek vily, kde trávil někdejší prezident republiky čas se svou chotí Dagmar, byste dnes nepoznali. "Před lety to koupil nějaký Angličan a nechal vilu srovnat se zemí. Od té doby tu jsou jen trosky. Nikdo s tím nic nedělá. Je to škoda, protože vila Václava Havla se řadila k nejhezčím v okolí nejen díky úchvatnému výhledu na moře," řekl redaktorům eXtra.cz muž, který na Havla dodnes nemůže zapomenout.

"Byl můj klient a byl to opravdu velmi přátelský a milý člověk. Vím, že před lety zemřel. Je to škoda. Lidé, kteří věděli, že je to prezident Česka a poznali ho, byli velmi příjemně překvapeni jeho lidskostí. Manželský pár sem ale moc často nejezdil. Ani se o tom v minulosti moc nepsalo. Pár zmínek bylo v portugalských bulvárních médiích. Ale když tu Václav Havel byl, jezdili sem za ním lidé z politiky," pokračoval muž, který redaktorům eXtra.cz ukázal, jak dnes vypadá pozemek, kde měl zahraniční nemovitost Václav Havel a užíval si čistý mořský vzduch Atlantského oceánu v doprovodu své manželky Dagmar a fenky boxera: "Dnes by z toho, co po jeho vile zůstalo, měl nejspíš oči pro pláč."

Jen trosky a prázdno

Z bývalé luxusní prezidentské rezidence nezbylo bohužel na místě nic. Kovaný plot nahradila plechová vrata. Zmizel bazén, dva domy na pozemku byly srovnány se zemí. Zbytky základů domů zarostly trávou a památku, že na místě někdy relaxoval Václav Havel, byste hledali marně.

Pod pozemkem vily u pláže je příjemná restaurace s názvem Pássaro Azul (v překladu Ptáček modráček - pozn. red), kam Václav Havel několikrát přišel poobědvat. "Je to velmi oblíbená plážová restaurace. Od vily, která patřila panu Havlovi, tam vedou další ulicí schody a poté půjdete tak pět set metrů po pláži a narazíte na restauraci. Velmi příjemné posezení," dodal náš průvodce.

Havel - symbol svobody

Před rokem 1989 byl Havel hlavním symbolem protikomunistické opozice, pád komunistického režimu ho vynesl až na Pražský hrad, kde setrval více než 12 let. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. Jako prezident vždy vyvolával silné emoce. Zatímco ve světě jej většinou obdivují, názory na jeho působení v domácí politice se různí.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 ve věku 75 let ve svém venkovském domě na Hrádečku na Trutnovsku.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy