Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Z tanečního parketu skočí rovnou na koně: Matouš Ruml o pohádce Princezna a půl království

Z tanečního parketu skočí rovnou na koně: Matouš Ruml o pohádce Princezna a půl království
Zdroj: Se souhlasem České televize
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
rozhovor
Jako už tradičně se i letos na obrazovkách České televize objeví nová štědrovečerní pohádka. Ta nese název Princezna a půl království a začíná přesně tam, kde klasické pohádky končí. Hlavní roli Honzy si v ní zahraje Matouš Ruml (34), který tak tanec vymění za jízdu na koni a zabíjení draka. Co řekl o filmu, své postavě a co pro něj znamenají Vánoce?

Matouš Ruml je v letošním roce velmi vytížený. K divadelním představením mu přibyly ještě tréninky na soutěž StarDance a také obsadil hlavní roli v nové štědrovečerní pohádce Princezna a půl království, kde si zahrál po boku Evy Josefíkové a Marka Ebena. Pro ČT promluvil nejen o své postavě, ale i o tom, jak se v jeho domácnosti tráví Vánoce.

Honza je jedna z nejznámějších českých pohádkových postav. Jaký je Honza Matouše Rumla?

Honza je typický český sedlák, který se stane hrdinou, protože jako jediný z království najde odvahu a jde se utkat s drakem. Má za to slíbenou odměnu – princeznu a půl království. Já s oblibou říkám, že Honza má v sobě něco z Thora, něco z Jirky Korna z pohádky Honza málem králem a něco z Lízy Doolittlové z My Fair Lady. Zkrátka to je hrdina, kterého bude celé království obdivovat, musí se ale naučit slušnému chování a etiketě, aby mohl být králem, a na všechno jde selským rozumem.

Tím učitelem etikety bude princeznin rádce Valerián. Co všechno vás musel naučit?

Celá společnost ho sice obdivuje a oslavuje za to, že zabil draka, ale Honza se zkrátka ve společnosti neumí chovat. Má problémy se stolováním, neumí správně dámě políbit ruku a tak dále. Marek Eben jako rytíř Valerián má se mnou hodně práce, protože to není jednoduchý úkol a ještě na to mají velmi málo času.

Co královským rodičům na Honzovi nejvíce vadí?

Tatínek toho proti němu podle mě moc nemá, ví totiž, že když dá královské slovo, tak ho musí splnit. Ale samozřejmě, že jak královna, tak princezna mají jasno, když si mohou vybrat mezi Egonem, který vypadá hezky, umí se chovat a vládne vlastnímu království a o kterém ještě nevědí, že je vlastně záporák, a na druhé straně Honzou z vesnice.

Sám máte tři děti, co myslíte, že by je mohla pohádka naučit?

Myslím, že tam jsou tři hlavní poselství. Jednak je to nesoudit lidi podle vzhledu a nedat na první dojem. Což je lekce, kterou se musí naučit nejen celá pohádková královská rodina. Na druhou stranu zároveň by ale tato pohádka měla dětem ukázat, že má smysl se k sobě navzájem chovat slušně a ohleduplně. A za třetí to, že hrdinou může a musí být každý z nás, což ukáže Honza hned na začátku.

Vánoce u Rumlů

Dokázal byste si představit Vánoce bez pohádek v televizi?

Určitě nedokázal, už kvůli dětem. K Vánocům pohádky patří a já je miluju, proto jsem vždy strašně rád, když dostanu nabídku v nějaké hrát nebo se na nějaké podílet alespoň dabingem. Na Štědrý den se tedy vždycky celá rodina těšíme na tradiční premiéru a věřím, že letos to bude pro děti ještě významnější, protože na obrazovce uvidí tátu.

Máte nějaké své vánoční tradice?

Chystáme klasickou štědrovečerní večeři, dárky a společně s dětmi vybíráme vánoční stromeček, který potom neseme domů. Jako dítě si ale vzpomínám, že jsme měli takovou tradici, kdy naše rodina vymyslela vánoční hru, kdy jsme se sešli a hráli takzvaně „na hovňáky“. Za jednu rodinu se vybral jeden dárek, který je úplně takzvaně na to slovo na „há“, zabalí se a pak se ke stromečku chodí od nejmladšího člena a ten si vybírá podle tvaru, zvuku a potom, když se rozbaluje, tak je to strašná zábava, protože to je jedna blbost vedle druhé. Tak tuto tradici bych chtěl obnovit, až budou děti větší, protože teď je ty dárky ještě baví.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy