Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Z Romana Prymuly bude učitel: Vadili mi lidi na ministerstvu a za čínskou medicínou si stojím

Z Romana Prymuly bude učitel: Vadili mi lidi na ministerstvu a za čínskou medicínou si stojím
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
rozhovor
Epidemiolog a jedna z hlavních tváří boje proti epidemii koronaviru v Česku Roman Prymula (56) opouští post náměstka ministra zdravotnictví. Proč z resortu odchází, čemu se chce dál věnovat a co říká na vyznamenání od prezidenta?

Odchod Romana Prymuly z ministerstva zdravotnictví zaskočil mnoho lidí. Začalo se spekulovat i o tom, že z resortu odchází kvůli špatným vztahům s ministrem Adamem Vojtěchem.

„Já si myslím, že jsme si to (s Adamem Vojtěchem) vyříkali a žádný problém tu není,“ řekl v pořadu K věci Marie Bastlové na CNN Prima NEWS Prymula. Potíže s některými lidmi ale přeci jen přiznal. „Malý problém se týkal spíš spolupracovníků než ministra a už jsme si to vyříkali, takže jdeme dál,“ uvedl.

Odchod z ministerstva

Epidemiolog promluvil i o výzkumu vakcíny proti koronaviru v Česku. „To je skutečně okrajová věc, a proto to byl možná jeden z důvodů, kdy chceme opravdu vyzvednout projekty, které mají nějaký smysl. Teď kupříkladu pan profesor Konvalinka mapuje aktivity na Akademii věd, v akademickém sektoru, abychom věděli co podpořit a co rozvíjet,“ vysvětlil Prymula i jeden z důvodů, proč resort opouští.

Roman Prymula uvažoval o odchodu z ministerstva ještě před krizovým stavem. Jako důvod tehdy uvedl, že se mu nelíbí směřování resortu a že se chce více věnovat výzkumu. Na popud premiéra Babiše ale na ministerstvu v těžké době zůstal.

Odchod z ministerstva bude stát Prymulu nejen vliv, ale jistě i peníze. Proč tedy přechází na hůře placené místo? „Vedle toho budu vyvíjet činnost akademickou, takže to nebude snad tak dramatický rozdíl. Budu vyučovat,“ prozradil epidemiolog, který může na podzim očekávat vyznamenání od prezidenta...

„Myslím, že výsledky vidět jsou, podařilo se nám zastavit epidemii poměrně včas, nejsou tady ztráty jako v jiných zemích,“ zhodnotil svou práci.

Bezpečnostní prověrky

Prymula se skrze média už několikrát vyjádřil k tomu, že nechápe, proč získání bezpečnostní prověrky v jeho případě trvá tak dlouho.

„To já se ptám už i ve veřejném prostoru. Ale tam ta komunikace s NBÚ neprobíhá. Prověřují se různé aktivity, které byly propírány v masmediálním světě. Prověřují různé zprávy, které weby, které k tomu byly určeny, tak zveřejňovaly. Jde například o Centrum čínské medicíny a údajný konflikt zájmů za ministra Němečka. To si myslím, že jsou věci, které jsou už nějakým způsobem odůvodněny a nikdo tam nic nenašel. Centrum čínské medicíny je projekt, který schválil tehdy ministr, vláda i parlament. Poté to skupina senátorů revokovala a ten zákon přestal platit,“ řekl Prymula.

„Zajímaly je kontakty, jak se to dělalo, kdo to sponzoroval a tak dále. Myslím si, že čínská medicína má svůj význam, to nebyl žádný politický projekt. Nikdy nenahradí medicínu klasickou, ale svůj význam má,“ doplnil.

S přechodem Prymuly na Úřad vlády by eventuálně chybějící bezpečnostní prověrky mohly být problém. Prymula v tom však překážku nevidí. „V systému jsem pět let a doposud to nikomu nevadilo,“ řekl.

Plány do budoucna?

Další otázky směřovaly na to, jak si představuje svou budoucnost. Ze strany moderátorky padla i otázka, jestli by kandidoval na prezidenta. „Zatím jsem politické ambice vylučoval, tak pořád platí, že se chci věnovat odborné práci,“ přiznal. Dále uvedl, že do "žádné politické strany vstoupit nechce".

Je také nasnadě, zda nevnímá post na Úřadu vlády jako přípravu na funkci ministra zdravotnictví, kde by ho spousta lidí ráda viděla. „Doufám, že to je pozice, která by měla řešit vědu a výzkum, ne, že je to zásobní pozice. Tyto konstrukce jsem slyšel a připadají mně úsměvné. O tom vůbec nikdy řeč nebyla s panem premiérem, takže já to považuju za nerealistické v tuto chvíli,“ uzavřel.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy