Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Z orlických vrahů je ve vězení už pouze Černý: Šéf gangu se uškrtil na šňůrce od pyžama

Orlické vraždy
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
seriál extra
Ke stému výročí založení Československé republiky jsme pro vás vytvořili speciální sérii článků, která se zabývá nejslavnějšími vraždami za uplynulé století. Dnes si zavzpomínáme na to, jaké zlo napáchali takzvaní orličtí vrazi.

Dnes je tomu více než 23 let, kdy byl na dně Orlické přehrady objeven sud s tělem Jugoslávce Leorenta Lipoveciho, číšníka, který byl zabit 9. ledna 1992 Ludvíkem Černým, jedním z hlavních členů skupiny vrahů, které se přezdívalo Orlický gang.

Orlickým vrahům šéfoval Karel Kopáč, kterému se přezdívalo Karlos. Kopáč byl vyučený frézař a po sametové revoluci pracoval jako vrátný a vyhazovač v nočních podnicích. Ovládal bojová umění. Říkalo se o něm, že problém by mu nedělalo ani poslat 10 mužů na zem naráz.

V roce 1990 se Kopáč stal členem URNA. Po pár měsících ale odešel a začal pošilhávat po ilegální činnosti. Nejprve obchodoval se zbraněmi, poté ale se svým kamarádem z dětství Vladimírem Kunou stvořil jeden z nejobávanějších gangů 90. let.

Do party Kuna s Kopáčem ještě vzali Ludvíka Černého, vyučeného zedníka a bývalého veksláka, který v gangu působil jako vrah číslo jedna.

Černý byl v minulosti trestán za krádeže. Při pohledu na jeho mírumilovnou tvář byste ale těžko predikovali, čeho všeho je tento muž schopen.

Kuna, Kopáč a Černý byli hlavními členy gangu. Postupně se ale také připojil Petr Chodounský a Kopáčova sestra Irena Meierová.

Těla pohltil Orlík

První vraždu si Kopáčův gang připsal 5. dubna 1991. Kopáč odjel s podnikatelem Alešem Katovským, kterému dělal bodyguarda, do Rudné u Prahy. Zde už čekal Černý, který se vydával za zájemce o valuty. Podnikateli Katovskému ale oznámil, že u sebe nemá peníze ke směně a potřebuje odvézt. Během cesty pak Katovského popravil kulkou do hlavy.

Následoval důležitý úkol: Vymyslet, jak se zbavit těla. Kopáč s Černým na skládce zabalili tělo do pletiva, uložili ho do kufru od auta a odjeli na Žďárský most. Tělo poté shodili do přehrady Orlík.

Tento způsob zahlazování stop se Kopáčovi a spol. velmi zalíbil.

9. ledna 1992 došlo k druhé vraždě. Zabíjel opět Ludvík Černý a obětí byl již zmíněný Jugoslávec Leorento Lipoveci, který se živil jako číšník a chtěl si koupit zbraň. Touto vraždou si Kuna, Černý a Kopáč přišli celkem na třicet tisíc korun.

Tehdy Kunu napadlo, že lepší bude se zbavit těla tím, že mrtvolu zavaří v sudu. Kopáč původně nevěřil, že se tělo do sudu vejde. Ale vešlo. A sud s Jugoslávcem skončil opět na dně Orlické přehrady.

Podobně vraždil Orlický gang i dále. V roce 1993 ale získali kriminalisté od zdrojů z podsvětí informaci o tom, že záhadným způsobem mizejí podnikatelé. Dlouho chyběly důkazy. Při prověřování Ludvíka Černého se ale zjistilo, že si půjčil automobil Avii v době některých vražd. Podle najetých kilometrů kriminalisté za pravděpodobné místo, kde se Kopáč a spol. zbavovali těl, označili Orlickou přehradu.

Prozkoumávání dna Orlické přehrady začalo 10. července 1995 báňskými potápěči. Na místě byli i reportéři televize Nova a jednalo se o jedno z největších a také nejnákladnějších vyšetřování v historii České republiky.

V té době už byl ale Karel Kopáč, hlava celého gangu, ochrnutý. V lednu 1994 totiž havaroval a poranil si páteř. Od té doby už pouze nečinně přihlížel tomu, co Kuna s Černým provádějí. Své zranění bral jako trest za to, co spáchal.

Zpět ale k vyšetřování. Trvalo několik dní a potápěči nalezli dva sudy s lidskými ostatky a také tělo zabalené v pletivu.

Jakmile se o tom dozvěděl Kopáč, tak se rozhodl, že spáchá sebevraždu. Sám zavolal policii. Vyjednávání s ním trvalo tři hodiny. Nakonec se nezabil a byl zatčen. Při zatýkání se ale střelil do rozkroku.

Zpočátku Kopáč nechtěl spolupracovat. Když se ale od vyšetřovatelů dozvěděl, že Černý i ostatní členové gangu zapírají, tak vše přiznal.

Proces s orlickými vrahy trval 4 měsíce. Rozsudky padly až 18. dubna 1997. Černý s Kunou dostali doživotí, Kopáč 21 let, Chodounský 14 let a Irena Meierová, sestra Karla Kopáče, 12 let.

Všichni se odvolali. Kunovi byl nakonec trest snížen na 25 let a dnes už je na svobodě a je ženatý. Meierová se dočkala snížení na deset let a dnes podle dostupných informací žije za Prahou zřejmě s novou identitou.

Ludvíku Černému, kterému zůstal doživotní trest, 5. října 2017 soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění. Vzhledem k tomu, že Karel "Karlos" Kopáč v roce 2004 spáchal v kuřimské věznici sebevraždu, je tak Černý, kterému v gangu říkali Pacient, jediný člen gangu, který je stále v kriminále.

A dlouho se na tomto faktu nejspíše nic nezmění. Ludvík Černý, který se ve vězení přejmenoval na Zámečníka, prezidentskou milost (jako například Jiří Kajínek) očekávat nemůže.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy