Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Z neznámého epidemiologa tváří boje proti koronaviru: Kdo je opěvovaný Roman Prymula

Z neznámého epidemiologa tváří boje proti koronaviru: Kdo je opěvovaný Roman Prymula
Zdroj: reprofoto Česká televize
+ Další 4 fotografie
profil
Současný předseda Ústředního krizového štábu, epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (56) je v posledních týdnech vyzdvihovanou osobou. Nechybí u žádného důležitého rozhodnutí a vládního prohlášení a jeho názory respektuje vláda, odborníci i občané. Kdo je tento uznávaný muž, který má aktuálně velký podíl na tom, kam Česko směřuje v rámci boje s pandemií koronaviru?

Nutno na začátek podotknout, že profesor Prymula je nejen špičkovým odborníkem, ale má i mnohaleté zkušenosti medicínské i manažerské.

Zkušenosti ze zahraničí

Na katedře epidemiologie tehdejší Vojenské lékařské akademie JEP v Hradci Králové se podílel na vývoji či studiu vakcín například proti pneumokoku, rotavirům, spalničkám, příušnicím, zarděnkám nebo lidským papilomavirům. Zkušenosti sbíral i v zahraničí. Ihned po ukončení Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové získal mezinárodní atest v řízení nemocnic na Univerzitě v Birminghamu.

Působil i jako manažer

Manažerské dovednosti zúročil jako prorektor Vojenské lékařské akademie, kde v letech 2002 až 2004 působil také jako rektor. V letech 2009 až 2016 stál v čele Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Ani na pozici šéfa Bezpečnostní rady státu není žádným nováčkem. V minulosti působil jako člen biologického poradního výboru Ústředního krizového štábu a dodnes působí v řadě mezinárodních společností věnujících se preventivní medicíně.

Funkce na ministerstvu

Na ministerstvu začal působit v roce 2016, kde zastával funkci poradce ministra zdravotnictví ČR Miloslava Ludvíka. Od 1. 3. 2017 byl pak jmenován náměstkem pro zdravotní péči. Před krizovým stavem chtěl ale Prymula ministerstvo částečně opustit. Jako důvod tehdy uvedl, že se mu nelíbí směřování resortu. „Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám," vysvětlil Prymula ČTK s tím, že se chtěl víc věnovat výzkumu.

To, že ve své funkci zůstal, a navíc ho vláda v polovině března jmenovala předsedou Ústředního krizového štábu, můžeme považovat za šťastný krok. Podle zákona by totiž měl stát v čele krizového štábu ministr vnitra, tedy Jan Hamáček. Za Prymulou ale stojí nejen veřejnost, ale i Česká lékařská komora. "ČLK vítá zřízení Ústředního krizového štábu, který měl byt svolán už dávno. Je otázkou, zda není v rozporu se zákonem, že ho nevede ministr vnitra, který má vyšší pravomoci než náměstek ministra zdravotnictví. Nicméně pro ČR je dobře, že prof. Roman Prymula zůstal na ministerstvu zdravotnictví. ČLK ho respektuje jako odborníka, který rozumí stávající situaci," uvedl v polovině března webu G.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Bude ministrem?

Postupům Romana Prymuly opravdu nelze nic vytknout. Přichází s logickými a systematickými návrhy, díky kterým je Česká republika v opatřeních o mnoho dál než v ostatních vyspělých státech. Sázkové kanceláře dokonce tipují, že Prymula dostane vyznamenání od prezidenta a nahradí ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kterému česká veřejnost aktuálně není moc nakloněna.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy