Šestičlenná rodina iráckých uprchlíků, kterou do Česka přivezl nadační fond Generace 21, se rozhodla vrátit zpět do své vlasti. Dnes odletěla na vlastní náklady zpátky domů do Iráku. "Důvodem je několik faktorů, od zdravotních problémů přes problémy psychické až po pocit, že se za posledních několik měsíců situace v Iráku mění k lepšímu tak, jak je Islámský stát zatlačován ze svých pozic,” řekl Novinkám mluvčí fondu Martin Frýdl.

Nadační fond podle Frýdla ale stejný pocit jako Iráčané nesdílí. Je přesvědčen, že uprchlíkům i nadále hrozí nebezpečí pronásledování a smrti. Respektuje ale jejich rozhodnutí odletět zpátky domů. "Na několik měsíců odešli z prostředí, kde mohl být kdokoliv z nich unesen, mučen nebo zabit. Pokud jsme tím alespoň jednoho z nich zachránili, stálo to za to a přejeme jim mnoho štěstí,” řekl Frýdl.

Fond chtěl původně do Česka přesídlit 153 křesťanů z Iráku. Nakonec jich do tuzemska přijelo 89. Vláda ale projekt Generace 21 letos v dubnu zrušila hned potom, co skupina pětadvaceti Iráčanů odjela do Německa. Německý soud později rozhodl, že dvacet z nich má být vráceno do ČR. Pětice mohla v zemi zůstat, protože tam má rodinu.