Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Yemi A. D. o letu do vesmíru: Mám za sebou stovky testů, ty hlavní mě ale čekají

+ Další 4 fotografie

Na červený koberec předávání cen Českého lva dorazila do pražského Rudolfina celá řada známých osobností českého showbyznysu. Mezi nimi byl i tanečník a choreograf s nigerijskými kořeny Yemi A. D., který byl vybrán jako člen posádky soukromé mise dearMoon a jako zástupce naší republiky se vypraví na šestidenní cestu do vesmíru. V rozhovoru pro eXtra.cz nám známý umělec popsal, jakými testy již prošel a co jej ještě čeká. 

Milovník sci-fi

Tanečník Yemi Akinyemi Dele, zkráceně Yemi A. D., je choreografem světové úrovně, přesto si ale vždy rád najde čas podívat se na nějaký film, je totiž velkým fanouškem žánru sci-fi a o nových technologiích. "Science fiction přináší pohled na budoucnost a to mě na tom hrozně baví," uvedl Yemi pro eXtra.cz.

A možná právě i toto celoživotní hobby mu přinesla jedinečnou možnost podívat se do vesmíru osobně. "To je otázka, jestli zrovna moje záliba ve sci-fi je důvodem, proč poletím do vesmíru nebo naopak. Já jsem odmalička miloval představu toho, že se pohybujeme na planetě jako na kuličce, co letí vesmírem a vedle toho letí hořící koule a že to všechno je vlastně poměrně mystický," uvedl tanečník. "Podívat se do vesmíru byl vždycky můj sen a jediný způsob, jak jsem se do něj mohl zatím podívat, bylo právě science fiction a teď poprvé se to pro mě stane skutečností," dodal.

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl tehdy Yemi A.D. v tiskovém prohlášení.

Stovky náročných testů

Šestidenní cesta do vesmíru, kterou Yemi podnikne společně s dalšími umělci ze všech koutů světa obří kosmickou lodí Starship, již dostává reálné obrysy. "Posouvá se to. Netrpělivě čekáme a držíme palce na odstartování rakety Starship, která by měla mít tento měsíc první testovací oblet zeměkoule. Takže čekáme, kdy se vyhlásí ten termín, a doufáme, že to dopadne dobře," podotkl Yemi o raketě, která by měla být tou nejsilnější s nejpokročilejší technikou.

Známý tanečník, který se mimo jiné proslavil jako moderátor televizní hitparády Eso, přiznává, že je ze své vesmírné odysey nervózní. "Nervozita je takový eufemismus z toho, co všechno bude asi člověk prožívat, než bude vstupovat na palubu rakety, která má letět čtvrt milionu mil do hlubokého vesmíru a letět kolem Měsíce, kam jsme se naposledy vypravili před desítkami let," prozradil.

Zatímco průběh testů před plánovaným startem rakety známe jen z filmů, Yemi je zažil na vlastní kůži. "Mám za sebou velkou řadu různých testů. Asi nejnáročnější byly zdravotní testy, kterých byly opravdu stovky, ale pak i ten pohled do toho uměleckýho světa, protože jsme byli vybíráni na základě naší práce," uvedl. "Ale ta příprava, která nás teprve čeká, tu se budeme teprve postupně dozvídat podle toho, jak se bude dostavovat raketa, protože my přece jen nejsme ti, kdo ji řídí, ale ti, kdo se vezou. Takže pro nás je to hlavně o tom připravit se na to fyzicky, kondičně a naučit se zacházet se vším vybavením po dobu letu," dodal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy