Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Will Smith je podobný šimpanzovi, tvrdil český HBO Max. Urážka černochů diváky rozčílila

Will Smith a jeho kolegové z Fresh Prince byli přirovnáni k šimpanzům.
Zdroj: Se souhlasem HBO Max, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
PŘEKVAPENÍ

Česká verze streamovací služby HBO Max si uřízla pořádnou ostudu. Ke vzpomínkovému pořadu k natáčení černošského sitcomu Fresh Prince s Willem Smithem v hlavní roli přidala jako návrh podobného obsahu film o šimpanzovi. V USA by za podobnou věc následoval vyhazov, tvrdí fanoušci na Facebooku. Redakce eXtra.cz poslala dotaz přímo zástupcům Netflixu.

Will Smith: Obětí rasismu v Česku?

Služba, která patří společnosti Warner Bros. Discovery, často dává najevo svou podporu černošské komunitě. Nechybí pravidelný výběr silných černošských příběhů nebo talkshow se svéráznou černošskou aktivistkou, která za vším vidí spiknutí vůči jejím „bratrům a sestrám“. Ale ukazuje se, že i tak se, nejspíš nechtěně, může dopustit rasismu.

Do české verze platformy nedávno přibyl pořad se vzpomínkami účastníků natáčení legendárního sitcomu Fresh Prince. A hned pod ním se objevila kolonka Další podobné, kde se na prvním místě objevil film Šimpanz Lucy. Jedno je speciální pořad, druhé dokument o záchraně šimpanze a opravdu nemají vůbec nic společného.

Nehoráznost, zlobí se diváci

Myslí si snad zaměstnanci HBO Max, že herec Will Smith a jeho kolegové či kolegyně jsou podobní šimpanzům? Oslovili jsme samotnou firmu, ta rasismus odmítá.

Jedná se o algoritmus, který tituly navrhuje. Proto se Šimpanz Lucy ukazuje v ‚More like this‘ i u jiných titulů. Pokud si divák proklikne tituly v této nabídce pod Princem, uvidí, že tento dokument vyskakuje jako návrh u mnoha dalšíchh un-scripted/docu titulů (bez scénáře a dokumentárních - pozn. red.),“ uvedla pro eXtra.cz za HBO Max EMEA Pavla Brožková. Po našem dotazu ještě tři dny podivné doporučení obsahu zůstávalo stejné, nakonec se ale asi firma rozhodla, že je to nevhodné, a odstranila ho ručně.

Zajímavé ale je, že nešťastný kiks viděli všichni uživatelé služby. Na rozdíl od Netflixu, který má doporučení pro každého jiná, zde algoritmus pracuje pro všechny úplně stejně.

„Možná to byl omyl, možná úmyslný rasistický vtip. Ale tak jako tak je to nehoráznost,“ zlobí se jedna z divaček Markéta.

Rasismus Facebooku

„Tak tohle je opravdu nešťastné a komické doporučení. Všimnout si toho někdo z USA, tak bych se nedivil, kdyby z toho bylo velké pozdvižení,“ konstatuje v diskusi na Facebooku Martin. Jiní píší dokonce rovnou o vyhazovu.

Již dříve například umělá inteligence samotného Facebooku označovala černošské uživatele na fotkách za zvířata. Pod videem s černochy se ptala, jestli chtějí klienti vidět videa „s opicemi“. Po upozornění uživatelů se omluvila a toto doporučení okamžitě vypnula.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy